Litvanya Hükümetinde Casus Yazılım

Litvanya hükümet bilgisayarlarında Rus casus yazılımı bulduğunu iddia ediyor. Litvanya Siber Güvenlik Merkezi başkanının açıklamasına göre, casus yazılım tespit edilmeden önce yaklaşık 6 ay kadar aktif olarak çalışmış.

Litvanya hükümete ait bilgisayarlarında Rus casus yazılımı bulduğunu iddia ediyor. Kremlin’e karşı artan iddiaların üstüne Litvanya hükümeti Rusya’yı son iki yıldır hükümet bilgisayarlarını hedef alan siber saldırılar gerçekleştirmekle suçladı. Litvanya’nın Siber Güvenlik Merkezi başkanı Rimtautas Cerniauskas Reuters’a verdiği demeçte, yetkililerin hükümet sistemlerinde 2015 yılından bu yana 3 farklı davada hükümet bilgisayarlarında Kremlin ile bağlantılı olduğu iddia edilen casus yazılımlar tespit ettiklerini açıkladı. Ayrıca sadece 2016 yılı içerisinde zararlı yazılımın sisteme bulaştırılması için 20 kere girişimde bulunulduğunu da açıkladı.

ABD’de ki duruma benzer olarak bulduğumuz casus yazılımlar tespit edilmeden önce en az yarım yıl boyunca çalışır haldeydi.

Bu suçlamalar karşısında Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü iddiaları reddetti ve onları “gülünç ve asılsız” olarak nitelendirdi. Yakın bir zamanda Rusya’nın da siber saldırılara maruz kaldığını belirtirken, açıklamasında şu sözlere de yer verdi:

Bahsedilen casus yazılımın üzerinde “Made in Russia” yazıyor muydu? Bu saçma iddiayı kesinlikle reddediyoruz.

Litvanya istihbarat teşkilatına göre hedeflenen siber saldırılar finansal kesimden ziyade siyasi casusluk için çalışıyor. Rusya’ya karşı atılan iddiaların başlangıcı ABD’nin 2016 başkanlık seçimlerine kadar dayanıyor. Rus hackerların ABD seçimlerinde siber istihbarat kampanyası yürüttüklerine dair iddialar vardı.

Cerniauskas’ın açıklamalarında bahsi geçen casus yazılımın belgelere, e-posta veya sosyal medya hesaplarının şifrelerine ulaştığı ve bu verileri Rus casuslarının kullandığına inanılan internet adreslerine gönderildiğini söyledi.

Cerniaukas yapılan bu siber saldırıların Litvanya’nın siyasi alanına girmek için yapıldığını düşünüyor. Casus yazılımı bulduklarında hükümet görevlilerini orta seviyeden düşük seviyeye doğru sıralıyormuş. Bununla birlikte virüsün bulaştığı bilgisayarlar hükümet kararları gibi önemli bilgileri de içinde barındırıyor.

Ruslar bu alanda çok iyiler. Eski zamanlardan beri bilgiyi savaş için kullanıyorlar. Siber alan da bu bilgilerin bir parçası fakat basit bir propagandadan çok daha farklı.

Bundan sonra gelecek açıklamaların ve iddiaların ne olacağı bilinmiyor fakat Litvanya ve Rusya arasında soğuk rüzgarlar esmeye devam edecek gibi gözüküyor.

Kaynak: ibtimes.co.uk