Vermont’un Elektrik Şirketine Siber Saldırı

Vermont’ta 19.600 müşterisine hizmet veren Burlington Electric şirketi, şirkete ait diz üstü bilgisayarlarında malware bulduğunu ve bundan Rusya’yı sorumlu tuttuğunu açıkladı.

Burlington Electric yaptığı açıklamada, bilgisayarlarında bulunan kötü niyetli yazılımın elektrik şebekelerine bağlı olmadığını belirtti. Yetkili kişiler de yaptıkları araştırmalar ve testler sonucu kötü niyetli yazılımın elektrik şebekelerine bağlantılı olmadığını doğruladı. Yine aynı kişiler yaptıkları araştırma sırasında kötü niyetli yazılımın daha önce gerçekleşmiş siber saldırı faaliyetleri ile bağlantılı olan bir web sitesiyle ilişkisi olduğunu belirledi.

Vermont yetkilileri yaptıkları açıklamada bu olayın tam kapsamlı araştırılması gerektiğini ve bunun bir daha asla gerçekleşmemesi için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini belirtti.

Ruslar tarafından gerçekleştirildiğine inanılan bu saldırı yetkilileri oldukça öfkelendirdi. Bütün Amerikalılara Ruslar konusunda dikkatli olmaları ve federallerin bu gibi dışarıdan Rus müdahalelerine son vermesi gerektiğini söylediler.

Çoğu eyalette de Vermont’takine benzer bir öfke mevcut. Yetkililerden biri olan Peter Welch şu sözleri kullandı:

Rusların saldırısı sistematik, acımasız ve yırtıcı. Ülkemizi bozmak ve karıştırmak için fırsat kollayan ülkelere karşı dikkatli olmalıyız. Başkan Obama’nın Rusya’ya karşı tutumuna katılıyor ve destekliyorum.

Olaya daha ılımlı yaklaşanlardan biri olan Brian M. Harrell’in sözleri ise şöyle:

İşçilerin geçici cihazlarına bu kötü niyetli yazılımı Rusların yerleştirdiğini söylemek için henüz çok erken. Fakat yapılan incelemeler sonucu kötü niyetli yazılımın kodlarının daha önce Rusların yaptığı diğer yazılımlara çok benzediğini keşfettik ve bu benzer yazılımlar da Ruslar tarafından siber saldırı kapsamında kullanılmıştı.

Kötü niyetli yazılımın üzerinde yapılan araştırmalar hala devam ediyor. Fakat kötü niyetli yazılımın bulunduğu şirketin ülke için önemli bir yer olduğunu düşünürsek, bütün ülkenin panik halinde olmasına hak verebiliriz. Siber saldırılar yüzünden ülkenin kaynaklarında kesinti yaşanması ülkeyi karıştırabilecek sebeplerden biridir. Araştırmalar devam ederken ABD’nin gerekli birimleri de bu saldırının arkasında kim olduğunu titizlikle araştırmaya devam etmektedir.

Kaynak: securitymagazine.com