Ukrayna’ya 2 Ayda 6500 Siber Saldırı

Ukrayna başkanı Petro Poroshenko’nun yaptığı açıklamaya göre Ukrayna son iki ayda 6.500 kez siber saldırıya uğramış. Poroshenko bu büyük sayıyı ileri sürerek Rusya’nın kendilerine siber savaş başlattığını vurguladı.

Aralık ayında Ukrayna’nın maliye ve savunma bakanlıklarına, aynı zamanda devlet kurumlarına nakit para tahsis eden hazinesine siber saldırılar düzenlendi. Bu saldırılar sırasında Kiev’in enerji şebekesi de saldırıdan nasibini aldı ve şehir merkezinin bir kısmı elektriksiz kaldı.

Maruz kaldığımız siber saldırıları araştırdığımızda doğrudan veya dolaylı olarak Rusya’nın bizim ülkemize karşı siber savaş başlattığını söyleyebiliriz.

Kiev’in Moskova’yla olan ilişkileri 2014’te olan olaylar sonrası çöktü. Aralarındaki ateşkes anlaşmasına rağmen savaşın devam ettiği yönündeki söylentiler bu siber saldırılar düşünüldüğünde doğrulanıyor.

Bahsi geçen 6500 saldırıdan biri olan ve devlet hazinesini hedef alan saldırı sistemlerin çoğunun durmasına, dolayısıyla emeklilerin ve devlet çalışanlarının bir süre maaşlarını alamamalarına yol açtı.

Siber güvenlik firması olan CrowdStrike yaptığı araştırmalarda Rusya ile bağlantılı olduğu söylenen bir hacker grubunun Android cihazlara bulaşan bir malware ile Ukrayna’nın silahlı kuvvetlerini 2014’ten 2016’ya kadar izlediğini tespit etti.

Rusya Suçlamaları Reddetmeye Devam Ediyor

Poroshenko’nun yaptığı açıklamalar gözleri Rusya’ya çevirdi. Yakın tarihte ABD’nin Rusya’yı ABD ulusal seçimlerine müdahale etmekle suçladığı olaylar da Ukrayna’nın Rusya’yı hedef göstermesi ile tekrar gündeme geldi. Fakat Rusya suçlamaların hepsini reddediyor.

Suçlamalar her ne kadar Rusya tarafından reddedilsede, Ukrayna kendi ülkelerine yapılan saldırıların Rusya’dan geldiğine emin olduklarını ve ileride gelebilecek siber saldırılara karşı güvenlik önlemleri alacaklarını açıkladı. Alacakları güvenlik önlemlerinin ne olduğu henüz bilinmiyor.

Kaynak: reuters.com