Yeni Tür Fidye Yazılım

Fidye yazılımlar son birkaç yıldır, özellikle son iki yıldır siber dünyada büyük bir yere sahip. İş yerlerini ve bireyleri tehdit eden ve hızla yayılan fidye yazılımlar 2017 yılında da büyük tehditlerden biri olacağa benziyor.

Fidye yazılım, hedef aldığı cihazdaki dosyaları güçlü şifreleme algoritmaları ile şifreleyen ve daha sonra dosyalara erişim sağlanabilmesi için Bitcoin ile fidye talep eden bir kötü niyetli yazılımdır.

Geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde birbirinden farklı birçok fidye yazılım gördük. Aralarında en ilginç olanı dosyaları ücretsiz açmak için başkalarına bulaştırmayı teklif eden Popcorn Time’dı.

Şimdi bu haberde bahsedeceğimiz yeni tür fidye yazılım, ilginçlik konusuna yeni bir boyut getiriyor.

Koolova olarak adlandırılan bu yeni fidye yazılım, aynı Popcon Time gibi şifrelenen dosyaları ücretsiz açmayı teklif ediyor. Fakat Popcorn Time gibi başkalarına bulaştırmanızı istemiyor. Onun yerine size siber güvenlikle ilgili makaleler okutuyor ve kendinizi bu tür saldırılar hakkında eğitmenizi istiyor.

image1

Güvenlik araştırmacısı Michael Gillespie tarafından keşfedilen ve BleepingComputer tarafından rapor edilen Koolova, profesyonelce kodlanmamış ve henüz geliştirilme aşamasında gözüküyor.

Koolova’nın fidye talep ekranında paradan ziyade kurbanlardan verilerin silinmesini önlemek için ne yapmaları gerektiği konusunda birçok teknik bilgi isteniyor.

Koolova hedef bilgisayara bulaştığında dosyaları şifreliyor ve sonrasında uyarı ekranında kurbanın okuması için 2 makale görüntülüyor. Kurban her iki makaleyi de okumazsa Koolova birden Jigsaw’a dönüşür ve şifrelediği dosyaları siler. Ancak kurban tembellik yapmayıp her iki makaleyi de okursa “Dosyalarımı aç” düğmesi aktif olur.

Görünüşe göre bu fidye yazılımın amacı insanlara zarar vermek yerine onları bilinçlendirmek. Ama bu tarz bir eğitim yöntemi ne kadar başarılı olur o konu tartışılır.

Kaynak: thehackernews.com