iCloud Hatası

Yeni iPhone satın alan bir kadın, ünlü kişilerin iletişim bilgilerine erişti. Bu ünlüler arasında Adele, Nick Grimshaw ve Emma Bunton gibi isimler yer alıyor.

Diyelim ki yeni bir iPhone aldınız ve fark ettiniz ki telefon rehberiniz dünyaca ünlü isimlerin iletişim bilgileriyle dolu. Tepkiniz ne olurdu?

Birmingham, Erdingtonda yaşayan Sophie Highfield yeni telefonunu Haziran 2014’te Three Mobile isimli mağazadan satın aldı. Bir süre sonra telefon rehberinde kayıtlı birçok ünlü kişinin iletişim bilgilerinin yer aldığını fark etti. Bazı numaralar Birleşik Krallık kodu olan +44 ile başlarken, bazıları ABD kodu olan +1’e sahipti.

image1

Telefon rehberinde fazladan kişi olduğunu fark etmesi annesine mesaj atmak istemesi sonucunda oldu. Annesine mesaj atmak için M harfindeki kişilere bakarken kendi annesi dışında 4 tane daha “Mom” kişisi olduğunu fark etti. Bunu gördükten sonra rehberindeki diğer harflere de bakmaya başladı ve olimpik sporculardan, DJ’lere kadar uzanan geniş bir yelpazedeki birçok ünlünün telefon numarasının kayıtlı olduğunu fark etti.

Kişiler benim normal rehberimde bulunmuyor fakat mesaj atmak istediğim zaman “A” harfini yazdığım anda rehberimde olmamasına rağmen Adele çıkageldi.

31 yaşındaki Highfield, çok sayıda popüler kişinin numaralarının rehberinde olmasından rahatsızlık duyduğunu belirtti.

Bütün bu numaraların telefonumda olması biraz rahatsız edici. Ben telefonu satın alırken telefonun tamamen yeni ve dokunulmamış olması gerekiyordu. Fakat her nasılsa birçok insanın telefon numarası yeni telefonumda bulunuyor. Kaç tane olduklarını bilmiyorum fakat yüzlerce olmalı. Başıma gelen bu şey veri ihlali gibi geliyor, bu çok büyük bir şey. Ne yapacağıma henüz karar vermedim.

Bunun olmasının sebebi ya bir iCloud aksaklığı ya da telefonun daha önce medya alanında çalışan birine ait olması ve satılan telefonun olması gerektiği gibi sıfır olmaması. Bu konu hakkında aylarca araştırma yapan Apple’ın, bu soruna neden olan aksaklığı bulamamış olması da kullanıcıları oldukça rahatsız ediyor.

Kaynak: hackread.com