Elveda Yahoo

Yahoo!’ya veda etme zamanı.

Yahoo şirketi Verizon’a 4.8 milyar dolara satılırken, internette kalacak kısımlarının ismi Altaba Inc olarak değiştirilecek.

Pazartesi günü Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından kamuya yapılan açıklamada dev şirketin telekomünikasyon şirketi olan Verizon’a satılması sonucunda, geriye kalacak bütün marka ürünlerinin isimlerinin Altaba olarak değiştirileceği açıklandı.

Marissa Mayer Yahoo Yönetim Kurulundan Ayrılacak

Yeni kurulan şirket bir yatırım şirketi olarak çalışacak ve şirkette Tor Braham, Catherine Friedman, Eric Brandt, Jeffrey Smith ve Thomas McInerney olmak üzere toplam beş yönetim kurulu üyesi kalacak.

Yahoo’nun CEO’su Marissa Mayer ve kurucularından David Filo da dahil olmak üzere şirketin geri kalan kısmı Altaba A.Ş.’den istifa edecek. Mayer’in istemesi halinde Verizon’da rol alabileceği dedikoduları sürse de hangi görevi üstleneceği henüz açıklanmadı. Mayer’in şirketten ayrılmak istemesinin sebebinin şirketin operasyonları, politikaları ve uygulamalarıyla ilgili bir anlaşmazlık olmadığı açıklandı.

Yahoo’nun birkaç ay önce 1 milyardan fazla kullanıcıyı etkileyen bir siber saldırıdan etkilenmesi sonucu Verizon’un satın alma işlemleri önüne taş koyulacağı dedikoduları dolaşıyordu.

İnternetin İlk Öncülerinden Birinin Sonu

Bütün detayların ve haberin asıl konusu, internetin en tanınmış liderlerinden birinin sonunun gelmiş olması.

Stanford mezunları Jerry Yang ve David Filo tarafından 1994 yılında kurulan Yahoo, bir zamanlar internetin zirvesindeydi. Facebook ve Google gibi rakipler piyasada yer edinmeye başladıktan sonra ününden yavaş yavaş kaybetmeye başladı.

Yahoo bir zamanlar bugünün Facebook’u veya Google’ı gibi büyüyüp, 125 milyar dolarlık devasa bir şirket olmuştu. Ancak yaşanan içsel muhalefetler ve yavaşlayan büyüme sonucunda internet çağının öncülerinden Yahoo internetteki ömrünün sonuna geldi.