Cellebrite Hacklendi!

Adli bilişim hizmeti veren ve mobil hack araçları satan şirkete siber saldırı düzenlendi.

İsrailli bir firma olan Cellebrite, kolluk kuvvetlerine adli bilişim hizmeti veriyor ve gerekli araçları/yazılımları sağlıyor. Şimdi ise Cellebrite firması 900 GB verinin çalındığı bir hack olayıyla duyuluyor.

Çıkan son söylentilere göre Cellebrite firmasına saldıran kişinin kim olduğu bilinmiyor. Fakat saldırgan her kimse çaldığı müşteri bilgileri, kullanıcı veri tabanlarını, hack araçlarını ve ürünlerini henüz kamuya açık şekilde yayımlamadı.

Bunun yerine birkaç seçili IRC sohbet odasında ele geçirdiği Cellebrite sistem verilerini satmaya çalışıyor. Motherboard yazarı ve aynı zamanda bir hacker olan Joseph Cox’un hacker ile iletişime geçtiği ve çalınan verilerin bir kopyasını aldığı söyleniyor.

Bu olaylardan sonra Cellebrite firması sürdürülen bazı araştırmalar için harici bir web sunucusuna yetkisiz erişime sahip olduğunu açıklamak zorunda kaldı.

Çalınan 900 GB veri sadece Cellebrite firmasına ait araçları içermiyor, aynı zamanda müşterilerinin oturum bilgilerini (kullanıcı adları ve şifreleri) içeriyor. Bu da demek oluyor ki çalınan veriler Cellebrite web sitesiyle alakalı bir sunucudan çalınmış.

Söylentiler çalınan bilgiler hakkında kesin bir bilgi veremiyor. Saldırgan Motherboard’a verdiği demeçte “Orada ne yapıldığı hakkında çok fazla şey söyleyemem” diyerek sessizliğini korudu.

Cellebrite firması cep telefonlarına, özellikle iPhone'lara erişim sağlamak için kullandığı güçlü hack araçlarıyla dünya genelinde tanınıyor. Çalınan bilgilerin ne kadar veri içerdiği bilinmese bile, Cellebrite firmasının hizmet verdiği yabancı kurumları ve kuruluşları zora sokabileceği düşünülüyor.

Kaynak: thehackernews.com