Keylogger Satan Öğrenci Yakalandı

Virginia, Great Falls’ta ikamet eden kötü amaçlı yazılım geliştiricisi her bir tuş vuruşunu kaydeden bir keylogger yarattı ve bunu yaklaşık 3.000 kişiye sattı. Bunun sonucunda yaklaşık 16.000 sistem bu kötü amaçlı yazılımdan etkilendi.

ABD Adalet Bakanlığı 21 yaşındaki bilgisayar korsanı Zachary Shames’in tutuklandığını belirten bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına göre Shames hedeflenen cihazlarda tuş vuruşlarını kaydetmek üzerine geliştirilmiş casus yazılım yaratmaktan ve bunu satmaktan dolayı suçlu bulundu.

Zachary Shames şu anda James Madison Üniversitesinde öğrenci. Basında çıkan açıklamaya göre Shames lise öğrencisi olduğu 2013 yılında casus yazılımının ilk sürümünü geliştirdi. Bu tarihten itibaren yazılımını geliştirmeye devam etti ve üniversitesinin yurt odasından ürünü dağıtmaya başladı. Shames’in LinkedIn profiline göre Shames Mayıs 2015’ten Ağustos 2016’ya kadar Northrop Grumman şirketinde stajyer olarak görev yapmış.

image1

Henüz yetkili kişiler Shames’in alacağı ceza hakkında bir açıklama yapmadılar. Zaten yapılan suçlamalarla ilgili detaylı bilgi henüz internette mevcut değil. Kamuya açık olan tek bilgi Shames’in cihazlara bulaşan kötü niyetli keylogger yazılımı geliştirmiş olması ve bu yazılımın hedef bilgisayarlara bulaşması halinde onlara zarar veriyor olması.

Bir güvenlik araştırmacısının bulduklarına göre Shames’in geliştirdiği kötü niyetli keylogger yazılımı “Limitless Keylogger Pro” olarak adlandırılıyor. Bu yazılım 14 Mart 2013 tarihinden beri Hack Forumlarında Mephobia isimli bir kullanıcı tarafından satılıyor. Satıcı ömür boyu abonelik için $35 talep ediyor ve PayPal yoluyla ödeme kabul ediyor.

image2

Basın açıklamasında söylenenlere göre Shames’in davası 16 Haziran’da görülecek ve yaklaşık olarak 10 yıl hapis cezasına çarptırılması ön görülüyor.

Kaynak: hackread.com