Lavabit Geri Dönüyor

Edward Snowden’ın e-postalarının izlenmesi için SSL anahtarlarına erişim isteğini reddeden Teksas merkezli şifrelenmiş e-posta hizmet sağlayıcısı Lavabit 2013 yılında kapanmaya zorlanmıştı. Şimdi geri dönüyor.

Lavabit’in CEO’su Ladar Levison SSL şifreleme anahtarına sahipti. Fakat FBI her ne kadar sadece Snowden’ın hesabına erişeceğini söylese de verilecek SSL anahtarı diğer kullanıcılarında kimlik bilgilerine erişilmesine olanak vereceği için FBI ile anlaşma yapılmamıştı.

Yani Levison tüm müşterilerinin iletişimini ve gizliliğini tehlikeye atacak federal talebe uymak yerine şifrelenmiş e-posta servisini kapatmayı ve 410.000 kullanıcısının hesaplarına erişememesini tercih etti.

Şimdi Levison SSL sorununu düzelten yeni bir mimari ile Lavabit’in geri döneceğini açıkladı. Bahsi geçen SSL sorunu Levison’a göre çok büyük bir tehdit oluşturuyordu. Levison’un açıklamalarında yer verdiği yeni mimari birileri tarafından emredilse bile kullanıcıların e-postalarının izlenmesini olanaksız hale getiriyor.

levison

Levison e-postalardaki metadatayı bile gizleyen, izlenmesi imkansız açık kodlu bir uçtan uca şifreli küresel e-posta standardı kullanıcılara sunuyor. Bu şekilde NSA ve FBI gibi ajansların kimin kiminle iletişim kurduğundan haberdar olamayacak.

Başlangıç için geri dönen Lavabit servisine sadece mevcut müşterileri erişim sağlayabilecek ve sadece güvenilir modda kullanabilecekler. Buna rağmen önceden Lavabit kullanıcısı değilseniz ve Lavabit kullanıcısı olmak istiyorsanız ön kayıt işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Kaydınız onaylanana kadar beklemeniz gerekiyor fakat Lavabit kullanıcısı olmak için yapılabilecek tek şey bu gibi gözüküyor.

Kaynak: thehackernews.com