126 Milyon Kişinin Bilgileri Satışa Sunuldu

Bir bilgisayar korsanı 126 milyon “US Cellular” müşterisinin cep telefonu bilgilerini satışa çıkardı. DoubleFlag’a göre bu veri tabanı daha önce internette satışa çıkarılmamıştı.

Birkaç süre önce bir DarkWeb satıcısı olan DoubleFlag’in Çin internet devlerinden çaldığı 1 milyardan fazla hesabı satışa çıkardığı bildirildi. Şimdi ise aynı satıcı benzersiz ve aynı zamanda oldukça hassas bilgileri satıyor. Bu satılan hassas veriler dünya çapındaki istihbarat ajanlarını alt etmek için kullanılabilecek bir fırsata dönüştürülebilir.

DoubleFlag’in satışa çıkardığı bu hassas bilgiler United States Cellular Corporation’dan çalınan 126,761,168 vatandaşın kişisel bilgilerini ve telefon numaralarını içeriyor. United States Cellular Corporation Amerika’nın en büyük beşinci telekomünikasyon şirketi ve 23 ABD eyaletinde 4.9 milyon müşterisine hizmet veriyor.

image1

DoubleFlag sızdırdığı bilgilerin Ocak 2017’ye kadar güncel olduğunu ve daha önce hiç sızdırılmadığını söyledi. Kendi yaptığı açıklamaya göre veri tabanı 126,761,168 Amerikalının adı, soyadı, adresi, şehri, eyaleti ve telefon numaraları gibi hassas bilgileri içeriyor.

Bu veri tabanı için belirlenen satış fiyatı ise 0.5497 Bitcoin ($500). Bu da demek oluyor ki herkes sızdırılan veri tabanına erişim sağlayabilir ve bu hassas bilgileri kötü niyetlerle kullanabilir.

Veri tabanının satışa sunulmasından sonra U.S. Cellular şirketi ile iletişime geçilmeye çalışıldı ve şirketten alınan yanıt medya ile konuşmak istemedikleri yönünde oldu. İletişime geçilen bütün e-posta adreslerine gönderilen sorulara rağmen son 24 saattir şirket herhangi bir açıklama yapmadı.

ABD vatandaşlarının kişisel bilgilerinin internette satışa sunulması ilk defa olmuyor. Fakat bu defa sızdırılan bilgiler birçok vatandaşın ve federal ajanın gizliliğini tehlikeye atıyor.

Kaynak: hackread.com