Bugün Veri Gizliliği Günü

Sizde biliyorsunuz ki veri korumak şu anda hayatımızın merkezinde bulunuyor.

İçinde bulunduğumuz dijital çağda, gizliliğimizi ve kişisel verilerimizi cihazlarımızda ve çevrimiçi dünyada korumak zorunlu hale geliyor. Veri korumanın önemi konusunda farkındalık yaratmak için ABD, Kanada, Hindistan ve diğer 47 ülke bu günü Veri Gizliliği Günü olarak anıyor.

Ne zaman ve neden anılıyor?

Bu günü resmi olarak kabul eden ülkeler arasında tatil günü olarak belirlenen 28 Ocak günü, herkeste farkındalık yaratmak amacıyla anılır. Veri Gizliliği Günü veya Veri Koruma Günü olarak bilinen bugün gizlilik ve veri koruma yöntemlerini geliştirmeyi hedefler.

Neden bugünü önemsemeliyiz?

Günümüzde yaşanan siber olaylar dolayısıyla siber güvenlik konusu bütün ülkelerin bir numaraları endişesi haline geldi. Geçtiğimiz yıllarda büyük firmalardan çalınan hassas bilgiler veya zengin firmaların kaybettiği milyarlarca dolar bu endişelerin en haklı sebebi olarak gösterilebilir. CSO 2021 yılına kadar siber suçların yaratacağı hasarın 6 trilyon dolar civarında olacağını tahmin ediyor.

İngiltere’de firmalara ve işletmelere yönelik yapılan siber saldırılardan dolayı sigorta talepleri büyük oranda ve hızla büyüdü. Çeşitli araştırmalara göre çoğu firma ve işletme siber saldırıya uğradığının farkında olmuyor veya farkında olduğu zaman çok geç kalınmış oluyor.

Kişisel e-postanızdan ABD’nin ulusal seçimlerine kadar her şey siber saldırıya uğramış olabilir. Bu kadar büyük saldırılara meydan okumak zor gözükse de, kişisel bilincinizi bir üst seviyeye taşımanız gerekmekte. Parolalarınızın daha güçlü olması, kamusal alanda ücretsiz Wi-Fi ağlarına bağlanmamak ve anti-virüs yazılımlarını doğru bir şekilde kullanmak gibi birçok minik önlem alarak başlayabilirsiniz.

Aşağıda farkındalığınızı arttırabileceğini düşündüğümüz geçmişte yazılan yazılarımızı bulabilirsiniz: