Facebook’un Yeni Güvenlik Adımı

Facebook, kullanıcılarının hesaplarını korumak için “Güvenlik Anahtarı” özelliğini başlattı. Bu özellik şimdilik sadece Chrome ve Opera tarayıcıları ile uyumlu çalışıyor.

Güvenlik Anahtarı, Facebook’un sürekli gelişen yapısının yeni bir parçası. Bu özellik tanıtılırken Facebook’un iki adımlı kimlik doğrulamayla birlikte çalışacağı söylendi. Güvenlik Anahtarı sayesinde SMS doğrulama kodu almak zorunlu olmayacak.

facebook-security-key-1

Facebook’un güvenlik araştırmacıları yazdıkları bir blog yazısında FIDO U2F Security Key’e destek olacaklarını duyurmuştu. Bahsi geçen Güvenlik Anahtarı Facebook’a giriş yapılmak istenilen bilgisayarın USB kısmından bilgisayara bağlanıp şifrede dahil olmak üzere bütün giriş bilgilerini teyit etmesi gereken fiziksel bir anahtardır. Yapılması gereken tek şey ise üzerine dokunmak.

Facebook’un güvenlik araştırmacıları SMS ile doğrulamanın çok güvenilir ve kullanışlı olmadığını belirttiler. Bunun sebebi ise kullanıcıların telefonlarını yeterli sıklıkta yedeklemiyor olmaları. Bu durumda kullanılabilecek en güvenli yol fiziksel bir güvenlik anahtarını işin içine dahil etmek. Bazı kişiler fiziksel bir cihaz gereksiniminin zahmetli olacağını düşünse de Facebook’un birinci amacı kullanıcılarına sağlam güvenlik önlemleri sağlamak.

security-key-2

Güvenlik Anahtarı özelliği şimdilik bütün tarayıcılarla uyumlu değil. Dolayısıyla eğer uyumlu tarayıcılardan birini kullanmıyorsanız hala diğer güvenlik yöntemlerini kullanmanız gerekecek. Şu an bu özellik hala geliştirme aşamasında olduğundan Facebook’un mobil cihazlarından girişlerinde Güvenlik Anahtarı özelliğini önermiyoruz.

Facebook’un bu yeni özelliğini kullanmak isterseniz Chrome veya Opera tarayıcınızı en son sürümüne güncellemeniz gerekiyor. Bu özellik henüz mobil için önerilmiyor olsa bile NFC özelliği olan Android cihazlarda son sürüm Chrome veya Opera kullanıyorsanız Güvenlik Anahtarını mobil cihazınızda da kullanabilirsiniz.

Facebook’un güvenlik için attığı tek adım bu değil. Facebook yakın zamanda “Temel Gizlilik” adlı interaktif bir rehber yayınladı. Bunun amacı kullanıcıların paylaştıkları bilgileri yönetmek ve denetlemek için mevcut araçları verimli kullanmayı öğretmek. Şu an için 44 farklı dilde yayınlanan bu rehber dikkat etmeniz gereken her şeyi hızlı bir şekilde düzenlemenize yardımcı oluyor.