2016’da Yaşanan Büyük Siber Olaylar

Geride bıraktığımız 2016 yılı siber dünya açısında oldukça zengin bir yıldı. Yaşanan birçok siber saldırı gerek büyük şirketleri gerek küçük şirketleri veya bireyleri etkilemeyi başardı.

Geriye dönüp baktığımızda büyük teknoloji firmaları, devlet kurumları ve siyasi partilerin bile siber saldırılara maruz kaldığını görebiliyoruz. Bu olaylar olurken Dark Web’te yerinde durmayıp siber saldırılar sonucu çalınan bilgilerin satıldığı platform olmaya devam etti. Bizde 2016 yılını şöyle bir özetlemek ve 2017’de benzer olayların bu kadar sık yaşanmaması için minik bir hatırlatma yapmak istedik.

Yahoo Hacklendi

2016 senesi Yahoo açısından pek verimli bir yıl olmadı. Zaten Verizon firmasının Yahoo’yu satın alması ile Yahoo’ya veda etmiştik. Yahoo geçtiğimiz sene 2 büyük siber saldırıya maruz kaldığını açıkladı. İlk başta devlet destekli bilgisayar korsanlarından şüphelenilmişti. Yaşadığı siber saldırıların günümüzde yapılan en geniş çaplı saldırılar olduğu konuşulsa da bu saldırılar Verizon’un kararını değiştirmedi ve Yahoo’yu satın aldılar.

LinkedIn, Dropbox, Tumblr ve TalkTalk

Bu siber saldırılar 2016’da gerçekleşmemiş olsa bile saldırıların yol açtığı zararlar 2016 yılında fark edildi. Dolayısıyla bu siber saldırıları da 2016 olaylarında değerlendirmek gerekiyor. Aslına bakarsanız 2016 yılında fark edilen fakat daha eskiden yapılmış olan saldırıların sayısı oldukça fazla. Fakat bu saldırıların hiç biri LinkedIn, Dropbox, Tumblr veya TalkTalk’a yapılan saldırılar kadar ses getirmedi. Takma adı Tessa88 olan bir saldırganın sebep olduğu iddia ediliyor fakat saldırıların gerçek sorumlusu hiç bulunamadı.

FriendFinder’a Saldırı

Yetişkinlere yönelik bir arkadaşlık sitesi olan FriendFinder, 2016’da siber saldırılardan nasibini alan başka bir site. FriendFinder’a yapılan saldırıda 400 milyondan fazla kullanıcının hassas bilgileri çalınmıştı.

ABD Seçimleri Hacklendi mi?

2016’nın sonlarına doğru siber dünyayı en çok meşgul eden konu bu oldu. ABD’nin ulusal seçimlerinin hacklenmesi 2016’nın en büyük olayı bile sayılabilir. Rus devleti sponsorluğunda çalışan hacker grubu Fancy Bear tarafından gerçekleştirildiği düşünülen saldırıda üst düzey parti yetkililerinin e-posta hesapları gibi bilgilere ulaşılmıştı.

Saldırıda elde edilen veriler WikiLeaks’te çevrimiçi olarak dağıtıldı. Pek çok kişiye göre bu Clinton kampanyasına büyük bir darbe oldu ve Donald Trump’a avantaj sağladı.

Shadow Brokers ve NSA

Siber suçlular NSA’yi bile rahat bırakmadı. Shadow Brokers isimli bir grup NSA’in seçkin ekibi olan Equation Group’tan bazı güçlü siber silahlar çaldıklarını iddia etmişti. Daha sonra Shadow Brokers tarafından bu araçların bazıları internete sızdırıldı.

Bangladeş Banka Saldırısı

Bangladeş bankasına yapılan siber saldırı 2016 yılında gerçekleştirilmiş en başarılı saldırı olarak görülüyor. Saldırıda bankanın iç sistemlerine erişerek 1 milyar dolar çalmaya çalışıldığı belirlendi. Çalınan paranın bir kısmı geri alınmış olsa bile bilgisayar korsanları 81 milyon dolarla kayıplara karıştı.

Ve Son Olarak Europol

Teknik olarak siber saldırı olarak görülmese de Europol davasında eski bir ajanın 50’den fazla terör soruşturmasıyla ilgili büyük miktarda veriyi sızdırdığı belirlendi. 700’den sayfadan fazla bilginin sızdırıldığı düşünülüyor.

Hepimizin dileği 2017 yılında bu gibi skandalların yaşanmaması. Siber güvenlik hakkında farkındalık sağlamak için siber güvenlik eğitimlerine daha çok önem vermeliyiz. Siber güvenlik eğitimlerimiz hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.