İsrail'e Saldıran Hacker Yakalandı

İsrail’e ait CCTVs’i ve İsrail’in dronelarını hackleyen Filistinli mühendis tutuklandı. 23 yaşındaki bilgisayar mühendisi Majid Oweida 9 yıl hapis cezası aldı.

İsrail mahkemesi Gazzeli 23 yaşındaki Majid Oweida’ı İsrail’in dronelarını hacklemekten dolayı 9 yıl hapse mahkum etti. Savcılara göre Filistinli bilgisayar mühendisi terör grupları için casusluk yapıyordu.

Oweida Şubat 2016’da yasadışı örgüt üyeliğinden, düşman ajanlarla temas kurmaktan, casusluk yapmaktan ve komploya neden olmaktan suçlanıp gözaltına alınmıştı. Pazartesi günü mahkeme tarafından suçlu bulundu ve perşembe günü cezaya çarptırıldı.

İsrail Adalet Bakanlığına göre Oweida illegal bir örgüte destek olmaktan ve devlet güvenliğini riske atmaktan dolayı suçlu bulundu. Söylenenlere göre Oweida 2011 yılında İslami Cihad’a katıldı ve İslami Cihad için casusluk yapmaya başladı. Yine başka bir iddiaya göre İsrail’de bulunan trafik kameralarının izlenmesinde örgüte yardımcı olabilecek bir yazılım geliştirmeye karar verdi.

Suçlamalar arasında Oweida’nın İsrail’e ait droneları hacklemesi de bulunuyor. Bu sayede Oweida mensubu olduğu yasa dışı gruplar için casusluk yapabilecek alet edevata sahip olabilecekti. Yine suçlamalar arasında bulunan bilgilere göre Oweida İsrail’in özel iletişim uydusundan veri alabilecek bir diz üstü bilgisayara, sinyal dekoderine ve bir uydu çanağına sahipti.

Oweida’nın droneları hackleme girişimlerinden ilk ikisi başarısız oldu fakat üçüncü denemesinde dronelardan HD kalitesinde ve gerçek zamanlı görüntü almayı başardı. Aldığı görüntülerle İsrail’in terör örgütleri için bulundurduğu roket atma sistemleri de bulunuyor.

Oweida Filistin’in yetenek yarışması için yarışmacıları seçen kişi olarak görev alıyordu. İslami Cihad ile yaklaşık 5 senelik bir ilişkisi olduğu tahmin ediliyor. İşlediği bütün suçları mensubu olduğu bu gruba casusluk konusunda yardımcı olmak için işlediği düşünülüyor. Bütün bu suçlarının yanında aynı zamanda Tel Aviv’deki Ben-Gurion havaalanının güvenliğine sızmayı başarmış. Bu da demek oluyor ki, inen ve kalkan uçakları izleyebilir ve yolcu listelerine ulaşabilirdi.

Kaynak: hackread.com