İtalya Dışişleri Bakanlığına Saldırı

Diplomatik bir kaynağın AFP’ye cuma günü söylediklerine göre İtalya’nın dışişleri bakanlığı geçen sene hacklendi. Saldırıdan Rusya sorumlu tutuluyor.

İngiltere’nin Guardian isimli gazetesi İtalya bakanlığının sürekli devam eden bir siber saldırı altında kaldığını ve Rusya’nın suçlandığını belirttikten sonra ismini vermek istemeyen bir kaynak bakanlıktaki sistemlerin saldırıdan hemen sonra güçlendirildiğini açıkladı.

İtalyan basınında büyük bir yer eden bu olaylardan sonra Rusya dışişleri bakanlığı “bu iddiayı ispatlayacak hiçbir şeyleri yok” diyerek konuya açıklık getirdi.
İtalyan dışişlerine yakın olan bir kaynağın yaptığı açıklama ise şöyle;

Hassas bilgilerin tutulduğu bölüm saldırıdan etkilenmemiş fakat bakanlık çalışanlarının ve elçilikte çalışanların e-posta hesaplarının bulunduğu bölüm etkilenmiş.

Guardian haberine göre İtalya dışişleri bakanlığına yapılan saldırı dört aydan uzun sürdü. Bu süre içerisinde dışişleri bakanı olan Paolo Gentiloni e-posta kullanmayarak saldırıdan etkilenmemeyi başardı. Ayrıca elçiliklerden gönderilen e-postalardaki hassas bilgiler şifrelendiği için onlarda korunmuş oldu.

Gerçekleşen saldırı hala Roma başsavcısı tarafından soruşturuluyor.

Son zamanlarda Rusya’nın başta Almanya, Fransa, Norveç ve Hollanda olmak üzere birçok Avrupa ülkesine karşı bir siber savaş başlattığına dair endişeler var.

Rusya’nın Demokratik Parti bilgisayarlarına girip, gizli haberleşmeleri sızdırmasıyla ABD ulusal seçimlerine müdahale ettiği ile ilgili birçok haber görebilirsiniz. Şimdi Avrupa seçimlerinin yaklaşıyor olması Rusya’yı tekrar zan altında bırakıyor ve insanların siber savaştan daha çok korkmasına yol açıyor.

Kaynak: securityweek.com