İngiliz Gençler Siber Eğitim Alacak

İngiltere’de yaşayan gençler, ülkelerini çevrimiçi saldırılara karşı korumak için siber güvenlik alanında eğitilecekler. Siber Okullar Programı 2021 yılına kadar 5700 genci eğitmeyi düşünüyor.

İngiltere özellikle dünya çapında artan siber saldırıları göz önünde bulundurarak gençleri siber güvenlik alanında eğitmeyi planlıyor. Siber Okullar Programı adı altında öğrencilerin siber güvenlik becerilerini geliştirmelerini teşvik etmeyi amaçlıyor.

Hükümet siber güvenlik uzmanlarının gençleri eğitmeleri, test etmeleri ve pratik yaptırmaları için yaklaşık 20 milyon sterlin ayırdı.

cyber-security-training

Program siber güvenlik alanında hiç geçmişi olmayan kişilerde dahil olmak üzere 14-18 yaş aralığındaki gençleri eğitmeyi hedefliyor. 2021 yılına kadar en az 5700 genç yetiştirmeyi hedefleyen Program Kültür, Medya ve Spor Bakanlığı (DCMS) altında yürütülmektedir.

Programa kayıt yaptıran öğrenciler haftada yaklaşık 4 saat eğitim alacaklar. Eğitim sınıfa dayalı ve çevrimiçi etkinlikler içerecek. Program 4 yıllık olacak ve modüller halinde verilecek. Diğer bir deyişle gereklilikleri karşılayan öğrenciler herhangi bir noktadan eğitime başlayabilecek.

Bu program hükümetin Ulusal Siber Güvenlik programının bir parçası olarak yürütülüyor. Matt Hancock açıklamasında şu sözlere yer verdi:

Bu ileriye dönük program sayesinde binlerce parlak genç siber güvenlik becerilerini geliştirebilecek. Bu sayede en iyi eğitim almış siber güvenlik uzmanlarına sahip olabileceğiz. İngiltere olarak bugün ve gelecekte karşı karşıya geleceğimiz zorluklara karşı hazırlıklı olmaya kararlıyız. Bu okul dışı eğitim programları gençlerimizin yeteneklerinin belirlenmesine ve onlara ilham verilmesine yardımcı olacak.