ATM’lere Saldıran Ukraynalı Hacker Yakalandı

Bangkok polisi ATM’lere zararlı yazılımla saldırı yapmayı planlayan Ukraynalı saldırganı yakaladı. Ukraynalı saldırgan sahte kredi kartlarını kullanırken yakalandı.

Sahte kredi kartları taşıyan doğu Avrupalı bir adam Bangkok polisi tarafından gözaltına alındı. Güvenlik güçleri bu gözaltını bir zafer olarak değerlendiriyor çünkü potansiyel bir ATM saldırısını engellediler.

Ukrayna pasaportuna sahip 31 yaşındaki Krachkovskyi çarşamba günü Pratunam bölgesinde bulunan bir alışveriş merkezinde yakalandı. Krachkovskyi yakalandığı sırada sahte kredi kartıyla nakit para çekmeye çalışıyordu.

ukraynali-hacker

Polis komiseri Natthathorn Prohsunthorn’a göre şüpheli kişi Ratchathewi bölgesindeki Kitti binasında yaşıyordu. Basın açıklamasında söylenenlere göre şüpheli kişinin evi arandığında 56 adet sahte kredi kartına el koyuldu. Şüpheli kişi nakit para çekebilmek için sahte kredi kartlarını kullandığı itiraf etti ve yine kendi sözlerine göre sahte kredi kartlarını Avrupa ve Amerika’da faaliyet gösteren bir kredi kartı mafyası olan CreditCard Mafia’dan aldığını belirtti.

Şüphelinin evinde bulunan diğer ekipmanlar ise elektronik kartları okumaya/yazmaya yarayan cihazları içeriyor. Polis şüphelinin bilgisayarı üzerinde çalışmalar yaparken bu kişinin aynı zamanda birçok ABD ve Avrupa vatandaşının kredi kartı bilgilerini başka ülkelerdeki suçlulara sattığını belirledi.

Polisler şüpheli kişinin bilgisayarında çeşitli bankaların ATM’lerinin fotoğraflarını buldu. Polislerin açıklamasına göre bunun anlamı Krachkovskyi Bangkok’taki ATMlere büyük çaplı bir saldırı yapmayı düşünüyordu. Fotoğrafları bulunan ATMler Bankgog’ta ve yakın diğer illerde bulunuyor. Ayrıca şüphelinin bilgisayarında spesifik olarak ATM saldırısı yapmak için kullanılan zararlı yazılıma ait belgelerde bulundu. Göç polisi şefine göre 2016 yılında da benzer dosyalara sahip saldırganlar gözaltına alınmıştı.