Asiana Havayollarının Web Sitesi Hacklendi

Güney Kore’ye ait Asiana Havayollarının internet sitesi hacklendi.

Daha önce Google Brezilya’ya saldıran Kuroi’SH isimli hacker şimdide Güney Kore’nin en büyük havayolu şirketlerinden biri olan Asiana Havayollarının resmi web sitesine saldırdı.

19 Şubat’ta saldırıya uğrayan web sitesi, Arnavutluk ve Sırbistan’a karşı mesajlar içeren sayfalar ile değiştirildi. Sayfaya yerleştirilen mesaj bir İspanyol havayolu şirketi olan Iberia Havayollarından da bahsediyor. Iberia Havayollarının veya Güney Kore’nin Arnavutluk ve Sırbistan ile ne ilgisi olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Bunun cevabı şu: Kuroi’SH’nin asıl hedefi Iberia Havayollarıydı fakat eğer orayı hedef alsaydı gizliliği tehlikeye girecekti. Dolayısıyla Kuroi’SH Asiana Havayollarına saldırmayı tercih etti çünkü Asiana Havayolları bir havayolu devi ve Kuroi’SH’nin dünyaya yayılmasının bir adımı.

Sayfaya yerleştirilen mesajda şu sözler yer alıyordu: “Pardon Iberia Havayolları fakat Arnavutların Sırbistan’a yaptığı insanlık suçunu dünyanın anlaması gerekiyor.” Sayfanın bir kopyasını ve mesajın tamamını görüntülemek için buraya tıklayın.

Asiana Havayollarının web sitesine mesajın nasıl yerleştirildiği Kuroi’SH’ye sorulduğunda işlemi havayolları web sitesinin hosting sağlayıcısına yaptığı DNS hijacking ile başardığını açıkladı. Ayrıca saldırı gerçekleştiren kişi Sırbistan’la herhangi bir ilişkisi olmadığını fakat bu insanlık suçunu ortaya çıkarması gerektiğini belirtti.

Asiana Havayolları gerçekleştirilen saldırıdan sonra resmi Facebook ve Twitter hesabından müşterileri için uyarılar yayınladı.

image1

image2

Asiana Havayolları gerekli bütün işlemleri gerçekleştirip web sitesini restore etti ve müşterileri için kullanılabilir hale getirdi. Problem Asiana Havayolları kısa sürede çözülmüş olsa da benzer saldırılara karşı başka havayolu firmalarının da dikkatli olması gerekiyor.

Kaynak: hackread.com