Gmail Hesaplarında Problem

Sizin de Gmail hesabınız geçtiğimiz günlerde kendi kendine çıkış yaptı mı? Cevabınız evet ise korkmayın, bunu yaşayan sadece siz değilsiniz. Google yaptığı açıklamada bu sorunun sebebinin herhangi bir siber saldırı olmadığını belirtti.

Geçtiğimiz iki gün içerisinde dünyanın dört bir yanındaki Gmail hesabı sahipleri, cihazlarının Gmail hesaplarına tekrar giriş yapmalarını istediğini belirtti. Bu durum çoğu kullanıcı için oldukça beklenmedik bir durumdu. Hesaplarına erişemedikleri için doğal olarak kullanıcılar tekrar Gmail hesaplarına giriş yaptılar. Fakat birçok kullanıcı bu durumun bir oltalama saldırısı olabileceği konusunda büyük kargaşalar yarattı. Google bütün bu kargaşaları yanıtlamak ve endişeleri gidermek amacıyla bu problemin herhangi bir saldırıdan kaynaklanmadığına dair açıklama yaptı. Hali hazırda sorunun sebebi araştırılmaya devam ediyor fakat herhangi bir saldırının yapılmamış olması Google kullanıcılarını oldukça rahatlattı.

tweet1

Google Product Forum’undan Crystal Cee bu problemi yaşayan kullanıcıların tekrar giriş yapacakları kanalların Google’ın resmi web sitesi olmasına dikkat etmeleri gerektiğini belirtti.

Google hesapları genellikle mobil cihazlarda sürekli açık kaldığı için, tekrar giriş yapması gereken kullanıcıların bir kısmı Gmail hesaplarının şifrelerini unutmuş olabiliyor. Bu durumda parolasını değiştirmek isteyen kullanıcıların 2 adımlı doğrulama kullanan bölümünün şu önümüzdeki bir kaç gün biraz sabırlı olması gerekecek. Çünkü parola değiştirme talepleri normalden oldukça fazla ve doğrulama SMS’lerinin gelmesi normalden daha uzun sürebilir.

Gmail hesapları kendi kendine çıkış yapmaya başladıktan sonra Twitter endişeli kullanıcıların kargaşa yarattığı bir platform haline geldi. Twitter’ın yanında Reddit kullanıcıları da konu hakkında yoğun ve endişeli bir tartışmaya girişti.

tweet2

tweet3

Google, Gmail yardım forumunda konuyla ilgili bir açıklama yaptı:

Bazı kullanıcılarımızdan hesaplarının kendi kendine çıkış yaptığına dair raporlar aldık. Konuyu derinlemesine araştırıyoruz fakat endişeli değiliz. Çünkü bu problemin kimlik avıyla ilgili olmadığını ve hesapların güvenliğini tehlikeye atmayacağını biliyoruz, bunların gerçekleştiğine dair hiçbir bulgu yok.

Konuyu özetlemek gerekirse, Gmail kullanıcılarının endişelenmesi gerekmiyor. Yaşanan bu problem siber saldırı sonucunda değil, Google sistemindeki bir teknik aksaklığın sonucu olarak meydana geldi.