Amazon Web Servislerinde Aksaklık

Geçtiğimiz gün internette gezinirken bazı web sitelerine ulaşamadıysanız korkmayın, sevdiğiniz web sitelerine hiçbir şey olmadı. Bu sorunla karşılaşan sadece siz değilsiniz.

Dünya genelinde bütün kullanıcılar RunKeeper, Medium, Trello, Imgur, Giphy, Soundcloud, Quora, Business Insider, Coursera ve Time Inc gibi birçok popüler web sitesine bir süreliğine erişim sağlayamadı.

Amazon Web Servislerinin (AWS) raporuna göre ABD’nin Virginia bölgesi büyük bir teknik problemle karşı karşıya kaldı bu da bazı popüler internet sitelerinin zor zamanlar geçirmesine sebep oldu. İşin komik kısmı ise şu: kullanıcılara hizmet kesintileri ile ilgili bilgi vermek için kullanılan isitdowntoday.com sitesi de bu teknik aksaklık sırasında hizmet veremiyordu.

tweet1

tweet2

tweet3

SimilarTech’in açıklamalarına göre Amazon Web Servislerinin Amazon S3 servisini kullanan 148.213 web sitesi bulunuyor. Bu web siteleri içinde Airbnb, Pinterest, Slack, Buzzfeed, Netflix ve Spotify gibi oldukça popüler olanları da var. Bu web sitelerinin tümü aksaklık sırasında hizmet verememe problemi yaşamadı, bazıları sadece aşırı yavaşlama problemiyle yüzleşiyordu.

Amazon Web Servisleri S3 ile ilgili bir problemin yaşandığını doğruladı ve düzeltmek için çalıştıklarını belirtti. Problemi düzeltme süreci boyunca sık sık güncel haberler yayınlayarak kullanıcıları bildiren Amazon Web Servisleri gün içerisinde problemi tamamen düzeltmeyi başardı.