Google Play Market Uygulamalarına Dikkat

Görünüşe göre Google Play Markette bulunan yüzlerce Android uygulama zararlı yazılım taşıyor.

Android uygulamaları dünya çapındaki bilgisayar korsanları için her zaman önemli bir hedef olmuştur çünkü Android cihaz kullanan kişilerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Bir güvenlik firması olan Palo Alto’nun yaptığı son araştırmaya göre Google Play Markette bulunan yaklaşık 132 Android uygulaması kötü amaçlı yazılım içeriyor. Bu uygulamalara zararlı yazılımın bulaşma sebebi uygulamanın geliştirme aşamalarının virüs bulaşmış bir bilgisayarda yapılması olabilir.

Araştırmacılar bu zararlı yazılım içeren uygulamaların gizli iframeler oluşturduğunu veya HTML ürettiğini belirtti.

Palo Alto tarafından zararlı yazılım içerdiği belirlenen uygulamalar çok gelişmiş ve sık kullanılan uygulamalar değil fakat yine de peyzaj düzenleme fikirleri, cheesecake pişirmek gibi insanların arayabileceği şeylerle alakalı uygulamalar. Her ne kadar çok popüler olmasalar da bu uygulamaların bazıları 10.000 kişiden fazla kişi tarafından indirilmiş.

picture1

Google Palo Alto tarafından kendisine bildirilen bu zararlı uygulamaları marketinden kaldırdı. Ayrıca Palo Alto bu uygulamaları geliştiren kişilerin hemen suçlanmaması gerektiğini belirtti. Palo Alto’ya göre geliştiriciler uygulamalarının zararlı yazılım içerdiğinin farkında bile olmayabilir.

Yine Palo Alto’nun raporuna göre uygulamalar içerisinde bulunan zararlı yazılım Android cihazlara zarar veremez çünkü Windows’u etkileyen bir zararlı yazılım. Bu da Palo Alto’nun uygulama geliştiricileri hakkında söylediklerini doğrulayabilir.

Araştırmacılar bahsi geçen 132 uygulamanın cihazlara ciddi bir tehdit oluşturmadığını fakat yine de kaldırılması gerektiğini belirtti.

Artık resmi uygulama marketlerinin bile yüzde yüz güvenli olmadığı günümüzde, uygulama indirirken ekstra dikkatli olmak gerekiyor. Üçüncü parti marketlerden uygulama indirmemelisiniz ve resmi marketlerden indirmek istediğimiz uygulamalar ile ilgili yorumları okumalısınız. Cihazınızda bulunan uygulama sayısını ihtiyacınıza yetecek kadar minimumda tutmanız yararlı olacaktır.