DNA’da Veri Depolanabilir mi?

Veri depolama teknolojisinin gün geçtikçe geliştiğini, daha küçük boyutlardaki aygıtlara daha büyük veriler sığdırabildiğimizi biliyoruz. Fakat veri depolamanın geleceği gerçekten nasıl? DNA’larımızda veri depolayabilir miyiz?

Sorumuzu cevaplamadan önce kısa bir bilgi verelim: 1 Gram DNA’da 1,000,000,000 terabyte veri 1000 yıl boyunca saklanabilir.

Geçtiğimiz yıl Microsoft, Twist Bioscience’dan 10 milyon adet sentetik DNA ipliği satın aldı ve DNA’da veri depolamayı araştırmak için Washington Üniversitesinin araştırmacılarıyla işbirliği yaptı.

Her ne kadar Microsoft’ta bu konunun üzerinde çalışmaya başlamış olsa da, Columbia Üniversitesi araştırmacıları ve New York Genom Merkezinin ortak araştırmaları sonucu DNA’da büyük boyutlarda veri depolamak için yeni bir teknik geliştirildi. Bu araştırma sırasında yapılan denemeler başarılı oldu ve DNA gramının başına 214 petabytes veri depolandı. Depolanan veriler ise şunlar:

  • Tam sürüm bir bilgisayar işletim sistemi
  • 1895’te yayınlanan bir Fransız filmi “Arrival of a Train at La Ciotat”
  • $50 değerinde bir Amazon hediye kartı
  • Bir bilgisayar virüsü
  • Bir bilgi teorisyeni olan Claude Shannon’un 1948’de yaptığı araştırma
  • Bir adet Pioneer plak

DNA’ya depolanan ve daha sonra DNA’dan geri çağırılan filmi aşağıda bulabilirsiniz:

Yaniv Erlich ve Dina Zielinkski aracılığıyla bu araştırma Science dergisinde yayınlandı.

Oluşturulan En Yüksek Yoğunluklu Veri Depolama Cihazı

Araştırmacılar DNA’nın mükemmel bir depolama ortamı olduğuna inanıyorlar. Yaptıkları açıklamaya göre, DNA serin ve kuru yerde tutulursa binlerce yıl saklanabilir. Bundan dolayı DNA “Oluşturulan En Yüksek Yoğunluklu Veri Depolama Cihazı” olarak kabul ediliyor.

Her ne kadar büyük verileri depolayabiliyor ve binlerce yıl saklayabiliyor olsa da, oldukça maliyetli bir yol. Araştırmalar sırasında 2 MB veriyi sentezlemek için 7000 dolar ve bu verileri okumak için 2000 dolar harcadılar. Maliyetlerine bakacak olursak, yakın geleceğimizin teknolojisi olarak kullanılamayabilir. Fakat daha da ilerisi için oldukça kullanışlı olacağını söyleyebiliriz.