Gizlilik Rehberi – Gizliliği Neden Önemsemelisiniz?

İnternetteki gizliliğiniz temel olarak iki şeye bağlıdır: bilginiz ve farkındalığınız.

Bunların ikisine de sahip olursanız paylaştığınız kişisel bilgilerinizi ve bunlara kimin ulaşabileceğini kontrol edebilirsiniz. Bugünkü yazımızla internette karşınıza çıkabilecek riskleri ve çevrimiçi gizliliğinizi nasıl koruyacağınızı öğrenebilirsiniz.

İnternetin Para Birimi

Modern ve dijital dünyada ‘bilgi’ yeni para birimidir. İşletmeler, hükümetler ve diğer kuruluşlar veri toplamaya devam etmekte. İşletmeler, özellikle büyük işletmeler müşterilerini anlamak, tercihlerinizi hatırlamak, zamandan tasarruf etmek veya daha iyi hizmet sunmak için topladığı bilgileri kullanır. Bunun gibi kullanımları dışında, bilgi yanlış ellerde çok tehlikeli olabilir.

Yaptığınız her şey internette izlenebilir. Yaptığınız her şey, internette oluşturduğunuz hesaplar, yaptığınız ödemeler, bir yarışma için kayıt olmanız, ücretsiz bir yazılım indirmeniz ve daha buna benzer birçok günlük aktivite arkasında iz bırakır. Facebook gibi sosyal medya web siteleri de yaptığınız yorumlar, beğendiğiniz yazılar ile profilinizi tamamlar. İnternetin sizin hakkınızda bildiği en genel bilgileri merak ediyorsanız bu web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kendi İyiliğiniz İçin Hayatınızı Şifreleyin

Her şeyden önce, insanlar işin içinde olduğu için hiç bir bilgisayar ve sistem %100 güvenli veya %100 gizli olmayacaktır. Her sistemde açık vardır fakat siz yine de kendinizi korumak için bir kaç değişiklik yapabilirsiniz.

1. Diskinizi Şifreleyin

Hem Mac hem de Windows işletim sistemleri kendi yapılarında yerleşik bir şifreleme sistemine sahip. Bu şifreleme sistemlerini kullanarak yetkisi olmayan kişilerin erişimini engelleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken bu özelliği aktif hale getirmek.

2. Anti-virüs ve Anti-malware Yazılımlarını Kullanın

‘Malware’ kelimesi kötü amaçlı yazılımın kısaltmasıdır ve bilgisayar kullanıcılarına zarar vermek için kullanılır. Bu kötü amaçlı yazılımlar cihazların işleyişini bozmak, hassas bilgiler toplamak, sahte iletiler göndermek için başka kimliklere bürünmek gibi birçok görevi yerine getirebilen yazılımlardır. Eğer sisteminizde kötü amaçlı yazılım olduğundan şüpheleniyorsanız bu web sitesini ziyaret ederek neler yapabileceğinize bakabilirsiniz.

Günümüzde birçok çeşit anti-virüs ve anti-malware yazılımı bulunuyor. Bunların birçoğu sizi kötü amaçlı yazılımlardan koruyabilir. Ancak birisi özellikle size ve cihazınıza saldırmak istiyorsa bu yazılımlar sadece bir yere kadar iş görecektir. Anti-virüs yazılımlarının değerlendirmeleri hakkında bilgi almak isterseniz buraya tıklayın.

3. Farkındalık

Yapılan siber saldırıların büyük bir kısmı başarılı oluyor çünkü kurbanların birçoğu yeteri kadar şüphelenmiyor. Bazen bir web site linki, bazen bir word dosyası ve bazen ücretsiz bir yazılım kötü amaçlı yazılım içerebilir. Dolayısıyla güvenilmeyen kaynaklardan gelen e-postalar açılmamalıdır ve yine güvenilir gözükmeyen web sitelerine girilmemelidir. Bu web sitesini kullanarak size gönderilen şüpheli dosyaların veya linklerin zararlı yazılım içerip içermediğini kontrol edebilirsiniz.

image1

4. Güncellemeler

Cihazınızda bulunan bütün yazılımları güncel tutmalısınız. Sadece normal kullanıcıların değil, geliştiricilerin de bu konuda titiz davranmaları ve bulunan hataların farkında olmaları gerekir. Örneğin PHP’nin programlama dilleri arasında en savunmasız olan dil olduğu belirlendi.

Güncellemeler sisteminizdeki ve bilgisayarınızdaki güvenlik açıklarını kapatmanın en güvenilir ve hızlı yoludur. Dolayısıyla yazılımlarınızı güncelleyin.

(Eğer yaptığınız bir güncelleme sorunları düzeltmek yerine daha fazla sorun yaratıyorsa, yaptığınız güncellemenin açıklamasını ve içeriğini dikkatlice okuyun.)

2016 yılının en savunmasız yazılımları listesine göz atmak isterseniz buraya tıklayın.

5. Güçlü Parolalar Kullanın

Özellikle bu kısım birçok kişinin bildiği fakat uygulamadığı kısım olabilir. Kullandığınız cihaza sizden başka kimsenin erişmediğine emin olmak için mutlaka herhangi bir şifreleme yöntemi kullanın.

Güçlü bir parola en az 14 karakterden oluşmalıdır, hem büyük hem de küçük harfler içermelidir ve aynı zamanda sayılar/işaretler dahil edilmelidir.

Bunlara ek olarak her yerde aynı parolayı kullanmaktan kaçınmalısınız. Bunun sebebi herhangi birinin parolanızı öğrenmesi durumunda birden fazla hesabınıza ulaşabilecek olmasıdır.

6. İki Adımlı Doğrulama Kullanın

Kendinizi gelebilecek tehditlere karşı korumanızın bir başka yolu ise iki adımlı doğrulama kullanmaktır. Temel olarak iki adımlı doğrulama, herhangi bir yerde oturum açarken uygulanacak ikinci bir doğrulama katmanıdır. Hesabınıza her giriş yaptığınızda parolanızı girmek dışında başka telefonunuza gelen kodu girmek gibi bir eylem daha gerçekleştirmeniz beklenir. Birçok sosyal medya web sitesi ve e-posta servisi iki adımlı doğrulama seçeneğine sahip, onları etkinleştirmeyi unutmayın.

7. Yönetici Olmayan Bir Hesap Açın

Yönetici izinlerine sahip olmayan hesaplar bir bilgisayardaki tüm yazılımları kullanabilir fakat bir yöneticinin yapabileceği önemli değişiklikleri yapamaz. Dolayısıyla bilgisayarınıza bir virüs bulaşma ihtimalinde yönetici olmayan bir hesapta olmak sisteminizi olası zararlardan koruyacaktır.

8. Kablosuz Ağınızın Güvenliğinden Emin Olun

Kablosuz ağlarınızı korumak oldukça önemlidir. Çünkü yerel ağınıza erişebilen saldırganlar dosyalarınızı görebilir, hatta bilgisayarınızda neler yaptığınızı bile izleyebilir. Bu nedenle evinizde ve iş yerinde kablosuz ağınızın güvenli olduğundan emin olun.

9. Bir Web Tarayıcısı Seçin

Doğru web tarayıcısını seçmek oldukça önemlidir. Çünkü kötü amaçlı yazılımların birçoğu web tarayıcınız üzerinden gelecektir. Dünya genelinde çok sık kullanılan ve güvenilen tarayıcılardan birini seçmelisiniz ve kullanmalısınız.

10. Tarayıcınızı ve İnternet Deneyiminizi Optimize Edin

Söz konusu tarayıcılar ve internet gizliliği olduğunda yapabileceğiniz birkaç şey mevcut. Bunlardan biri gizliliğiniz korumaya yardımcı olacak tarayıcı eklentileri kurmak olabilir. Elbette kuracağınız eklentilerin güvenli olduğundan da emin olmalısınız.

11. Kendinizi Sosyal Ağlarda Koruyun

Sosyal ağlar birçok insanın en popüler web siteleri arasında yer alıyor. Bunun bir kanıtı olarak Facebook, Google+ veya Twitter gibi web sitelerde var olan yüz milyonlarca kullanıcı gösterilebilir. Sosyal ağlar genel olarak kişilerin yazılarını, fotoğraflarını ve kişisel bilgilerini paylaştığı platformlardır. Fakat siz paylaştığınız şeylere dikkat ederek kendinizi koruyabilirsiniz.

Sosyal medya sitelerinin birçoğu “gerçek isim politikaları” kullanıyor fakat en azından tam isminizi kullanmamayı tercih edebilirsiniz.

Sosyal medya hesabınızda gereğinden fazla bilgi paylaşmayın ve mümkünse ayrı bir e-posta adresi kullanın.

Güvenlik sorularınıza dikkat edin. Ya çok zor bir soru seçmelisiniz ya da sorulara yanlış cevaplar verip bu cevapları unutmamak için şifreli başka bir yerde tutabilirsiniz.

Bazı sosyal medya sitelerinin reklamları daha etkili şekilde kullanabilmek için bazı yöntemler kullandığını ve bu yöntemlerle sizin kişisel bilgilerinize eriştiklerini unutmayın.

Ve en önemlisi, gizlilik ayarlarınızı kontrol edin. Kişilerin sizi e-posta adresinizle veya adınızla bulmasını istiyor musunuz? Konumuzun otomatik olarak paylaşılmasını istiyor musunuz? Bu gibi sorulara gizlilik ayarlarınızı değiştirerek yanıt verebilirsiniz.

12. Telefonunuzu ve Tabletinizi Koruyun

Kablosuz ağlara bağlanabilen her cihaz potansiyel olarak savunmasız sayılır. Genellikle biriyle iletişim kurmanın en güvenli yolu bunu yüz yüze yapmaktır fakat bu her zaman mümkün olmuyor. Dolayısıyla yapabileceğiniz en mantıklı şey uçtan uca şifrelemeyi kullanmaktır. Muhtemelen daha önce bunu hiç duymamış kişiler bile Whatsapp sayesinde uçtan uca şifreleme konusunda fikir sahibi oldu. Bildiğiniz üzere Whatsapp yakın bir zamanda yapılan görüşmeler için uçtan uca şifrelemeyi aktif etti.

Fakat dikkat etmeniz gereken bir konu var: bir sabit hattan veya cep telefonundan yaptığınız aramalar şifrelenmez. Bu nedenle VoIP aramaları sunan Whatsapp gibi hizmetlerden faydalanmalısınız.

image2

Bütün bunlara rağmen Facebook Messenger ve Whatsapp gibi hizmetlerin metadata ve log bilgilerini topladığını unutmamalısınız. Eğer konu hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz Romain Aubert’in blog yazısını veya Kurt Opsahl’ın “Why Metadata Matters” yazısını okuyabilirsiniz.

image3

Bütün bunlara ek olarak telefonunuzdaki veya tabletinizdeki konum servislerini devre dışı bırakabilirsiniz. Bu sayede konumuzu talep eden uygulamalara karşı kendinizi koruyabilirsiniz. Ayrıca uygulama indirmeden önce uygulamanın talep ettiği izinleri görüntülemeniz faydalı olacaktır.

13. Gizlilik Bir İnsan Hakkıdır

Unutmayın evrensel insan hakları bildirgesinin 12. maddesi “Kimsenin özel yaşamına, ailesine, konutuna ya da haberleşmesine keyfi olarak karışılamaz, şeref ve adına saldırılamaz. Herkesin bu gibi karışma ve saldırılara karşı yasa tarafından korunmaya hakkı vardır.” diyerek bu konuya değinmiştir.

Tıpkı eşitlik, adalet ve özgürlük hakkı gibi gizlilikte insani bir haktır.

Yazar: Steffen Sommerfeld