640.000 PlayStation Hesabı Dark Web’te Satışta

Geçen ay Anonymous’un 10.000 adet web sitesine siber saldırı düzenlemesinden sonra araştırmacılar Dark Web marketlerinin kaybolmaya başlayacağını öngörmüştü fakat görünüşe göre siber suçlular tam tersini düşünüyor.

Geçtiğimiz günlerde bir satıcının Dark Web pazarında 1 milyondan fazla Gmail ve Yahoo hesabı sattığından bahsetmiştik. Şimdi aynı satıcı başka bir listeyle geri döndü ve bu sefer hedefi PlayStation kullanıcıları.

Bahsi geçen “SunTzu583” isimli kullanıcı bilinmeyen bir veri tabanından çalınan 640.000 adet PlayStation hesabını 0.0292 BTC ($35.71) karşılığında satıyor. Satışı yapılan hesapların bütün bilgileri düz metin halinde bulunuyor.

image1

SunTzu583’e göre satışta olan hesaplar PlayStation sunucularından çalınmadı fakat birbirinden farklı PlayStation kullanıcılarının hesaplarını içeriyor. Yine SunTzu’ya göre bu hesaplar başka sitelerde de çalışıyor olabilir fakat genellikle PlayStation ile ilgili yerlerde çalışacağı garanti ediliyor.

Buna benzer bir olayın daha önce de yaşandığını hatırlatmak gerekir. 2015 yılında çalınan 2.5 milyon Xbox (Xbox 360 ISO) ve PlayStation (PSP ISO) hesabı 2017’nin Şubat ayında internete sızdırılmıştı. Ayrıca yaklaşık 5 ay önce bazı PlayStation kullanıcıları hesaplarında yaşadıkları sorunlardan şikayetçi oldular. Bütün bunlara rağmen Sony herhangi bir olumlu yaklaşımda bulunmadı.

Tedarikçi ele geçirdiği hesapları PlayStation sunucularından almadığını açıkça belirtmiş olduğundan, üçüncü taraf sunucularının suçu olduğunu söyleyebiliriz. Şu anda herhangi bir kaynak hesapların hangi sunucudan alındığını belirleyemiyor. Fakat her ihtimale karşı eğer bir PSN hesabınız varsa, parolasını en kısa sürede değiştirmenizi öneririz.

Kaynak: hackread.com