500 Milyon Yahoo Hesabını Sızdıran Saldırganlar Belirlendi

ABD 500 milyon Yahoo hesabının çalınması ve sızdırılmasından iki Rus ajanını ve iki siber suçluyu sorumlu tuttu.

Geçtiğimiz yıl ortaya çıkan fakat aslında 2014 yılında gerçekleştirilen saldırıda 500 milyonun üzerinde Yahoo kullanıcısının hesapları tehlikeye düşmüştü. Yapılan bu saldırıların devlet sponsorluğu bulunan bir grup tarafından yapıldığına inanılıyordu.

Adalet Bakanlığının çarşamba günü yaptığı açıklamada iki Rus istihbarat görevlisinin ve iki siber suçlunun 2014’te yapılan saldırı ile bağlantılı olduğu açıklandı.

Savcılara göre saldırı sırasında gazetecilerin, devlet görevlilerinin, teknoloji şirketi çalışanlarının ve daha birçok önemli kişinin e-postalarına erişmek için en az 30 milyon hesaba erişildi.

Suçlanan dört sanık, Rusya Federal Güvenlik Servisi’nden (FSB) iki subay ve iki bilgisayar korsanı, şöyle tanımlandı:

Dimitry Aleksandrovich Dokuchaev, 33 – Saldırının yapıldığı zaman içerisinde FSB Bilgi Güvenliği Merkezinde görevliydi ve şu anda Rusya’da ikamet ediyor.

Igor Anatolyevich Sushchin, 43 – FSB subayı, Dokuchaev’den daha üstün bir pozisyona sahip ve şu anda Rusya’da ikamet ediyor.

Alexsey Alexseyevich Belan, diğer adıyla “Magg”, 29 – Rusya’da ikamet eden bir Rus vatandaşı, FBI’ın “en çok aranılan siber suçlular” listesinde yer alıyor. 2012 ve 2013 yıllarında ABD Federal jürisi tarafından siber saldırı ve dolandırıcılık suçlarından iki kez suçlu bulundu.

Karim Baratov, diğer adılarıyla “Kay”, “Karim Taloverov” ve “Karim Akehmet Tokbergenov”, 22 – Hem Kanada, hem Kazak vatandaşı ve şu anda Kanada’da ikamet ediyor.

38 sayfadan oluşan iddianamede savcılar iki Rus casusunun 2014 yılı başında Yahoo e-postalara erişim sağlamak için iki adet bilgisayar korsanı ile çalıştığını belirtti.

Baratov salı günü Toronto Polis Teşkilatı tarafından tutuklandı. Geri kalan üç suçlu ise hala Rusya’da bulunuyor. ABD suçluların kendilerine teslim edilmesi için istekte bulundu fakat Rusya bu isteği reddetti.

Kaynak: hackread.com