Telefondan Telefona Şarj Aktarılabilir mi?

Hayal edin: arkadaşlarınızla birlikte çok eğlendiğiniz bir aktivitedesiniz ve telefonunuzun şarjı azalıyor.

Bu durumda yapabileceğiniz şeylerden biri elinizde şarj cihazınızla bir priz aramak veya taşınabilir şarj aletiyle şarj etmek. Fakat yanınızda bunlardan hiçbiri yoksa önce birilerinden şarj aleti bulmalı ve sonrada priz bulmalısınız. Ayrıca her ne kadar çok popüler olsa da hiç kimsede taşınabilir şarj aleti bulamayabilirsiniz.

Peki eğer şarjınız bitmek üzereyken, şarjı olan başka bir telefonu kullanarak kendi telefonunuzu kablosuz şekilde şarj edebilseydiniz?

Kulağa harika geliyor öyle değil mi? Bu konuda Sony’e teşekkür etmek gerekir çünkü yakın bir zamanda Sony sayesinde arkadaşlarınızın telefonlarını kendi telefonunuzu şarj etmek için kullanabileceksiniz.

Son zamanlarda yayınlanan bir patent başvurusuna göre Sony akıllı telefonlar, bilgisayarlar, mikrodalga fırınlar, çamaşır makineleri, buz dolapları ve televizyonlarda dahil olmak üzere yakındaki çeşitli elektrik tüketen cihazlar arasında kablolar olmadan güç alışverişi yapılmasını sağlayan yeni bir teknik üzerinde çalışıyor.

Biliyorsunuz ki son zamanlarda kablosuz şarj özelliği sıkça konuşuluyor ve yeni bir konsept sayılmaz. Ancak bu Near Field Communications (NFC) teknolojisinin belirli mesafedeki iki cihaz arasında kablosuz güç aktarımı için kullanılması bir ilk.

NFC, kısa menzilde bulunan iki cihaz arasında veri aktarımına izin veren bir teknolojidir. Yani cihazların birbirlerine yakın mesafede bulunması gerekiyor.

“Configuration of Data and Power Transfer in Near Field Communications” isimli patente göre, NFC çipi bulunan herhangi bir cihaz, kendisiyle aynı teknolojiye sahip yakındaki başka cihazları tarayabilir, onlara bağlanabilir ve güç transfer edebilir. Bu işlem tıpkı bir cihazın kablosuz ağ arayıp, bağlanması işlemi gibi çalışacak.

Bütün bu güzel haberlere rağmen bu teknolojinin gerçekten çalışıp çalışmayacağına veya cihazlar hangi mesafede tutulursa çalışacağına dair detaylı açıklamalar bulunmuyor.

Patent ayrıca bu işlemi yapabilecek cihazları akıllı telefon, bilgisayar veya tablet diyerek sınırlamıyor. “Taşınabilir tüketici elektronik cihazları” diye genelleyerek birçok ev eşyasını da katmış oluyor.

Bu teknoloji sayesinde yanınızda sürekli şarj aleti veya taşınabilir şarj aleti taşıma derdinden kurtulabilirsiniz. Fakat unutmayın ki bir fikrin patentini almak, bu fikrin hayata geçirilebileceğini garanti etmez.

Yine hayal edin: eğer bu teknoloji başarılı şekilde hayata geçirilirse, eve girdiğiniz anda etraftaki NFC özelliği etkin cihazlar sayesinde telefonunuz şarj olmaya başlayabilir.

Umarız Sony bu teknolojiyi hayata geçirebilir ve birçok kişinin büyük problemi olan yetersiz batarya sorununa çözüm olur.