Yeni Model İşlemcilerde Windows 7 ve 8.1 Çalışmayacak mı?

Microsoft’un en son çıkan işlemci modellerinde Windows 7 ve Windows 8.1 işletim sistemlerinin güvenlik yamaları ve güncellemelerini yapmayacağına dair söylentileri duymuş olabilirsiniz.

Panik yapmayın, bu söylentiler Windows 7 ve 8.1 kullanıcılarının en son güncellemelerin hiçbirini alamayacakları anlamına gelmiyor. Çünkü Microsoft Windows 7’yi 2020’ye ve Windows 8.1’i 2023’e kadar destekleyeceğini taahhüt etti.

Fakat cihazlarında son model işlemci çalıştırıp, eski sürüm Windows kullanan veya Windows sürümünü bilerek eski sürümlere indirgeyenler bu şansın dışında kalabilir.

Microsoft Knowledge Base makalesinde yazana göre Intel’in 7. nesil Core i3, i5 ve i7 (Kaby Lake), AMD Ryzen (Bristol Ridge) ve Qualcomm 8996 işlemcilerine sahip bilgisayarlar hala eski sürüm Windows kullanıyorsa güvenlik güncellemelerinden faydalanamayacaklar.

Güncelleme yapmaya çalıştığınızda güncellemeler yerine bir hata mesajı ile karşılaşabilirsiniz:

Desteklenmeyen donanım.
Bilgisayarınız bu işletim sisteminin desteklemediği bir işlemci kullanıyor. Bu sebeple güncellemeleri yapamazsınız.

Windows yeni güncellemeleri tarayamadı. Bilgisayarınız için yeni güncellemeler denetlenirken bir hata oluştu. Hata(lar) bulundu: Kod 80240037 Windows Update bilinmeyen bir hata ile karşılaştı.

Peki, Çözüm Ne? (Microsoft’a göre)

Her ne kadar Windows 7 2020’ye ve Windows 8.1 2023’e kadar desteklense de kullanıcıların işletim sistemlerini Windows’un en yeni sürümüne, yani Windows 10’a yükseltmesi gerekmektedir.

Microsoft bu kısıtlamayı Ocak 2016’da duyurduğunda sebep olarak Windows 7 ve 8.1’in yeni işlemcilerde çalışmasının oldukça zorlu olacağını açıklamıştı. Yani eğer donanımız yeni sürüm işlemcilerden birini kullanıyorsa işletim sisteminizi de en son sürüme güncellemeniz gerekmektedir.

Microsoft Kullanıcılarını Dolaylı Yoldan Windows 10’u Benimsemeye mi Zorluyor?

Microsoft’un yeni işlemcilere karşı aldığı bu yeni karar kimseye sürpriz olmadı çünkü zaten Microsoft Windows 10 işletim sistemini piyasaya sürdüğünden beri yeni bilgisayarların çoğunda Windows 10 bulunmasına özen gösteriyor.

Ayrıca eğer hala Windows Vista kullanan kullanıcılar varsa hatırlatmak isteriz: Vista işletim sistemi 11.02.2017 tarihinden itibaren herhangi bir güncelleme veya çevrimiçi destek alamayacak. Bu nedenle özellikle Vista kullanıcılarının işletim sistemlerini acilen Windows 10’a yükseltmeleri gerekmekte.

Kaynak: thehackernews.com