ABC News ve Good Morning America Hacklendi

ABD’nin popüler haber yayın organlarından ABC News ve Good Morning America’nın Twitter hesapları 23 Martta saldırganlar tarafından ele geçirildi.

Her birinde milyonlarca takipçisi bulunan bu sayfalar ele geçirildikten sonra hesaplardan bir dizi tweet atıldı.

Ele geçirilen hesaplardan atılan tweetler anlaşıldığı üzere 2 kişi tarafından (The6Clerk ve PlzNoHack) yazılıyor.

image1

Atılan tweetlerin birçoğu şu an silinmiş olsa da silinenlerden bazıları şöyle:

Çok okunanlardan: Bilgisayar korsanlarımız Trump’ı destekliyor. #MakeAmericaGreatAgain

Biz tamamen Rus bilgisayar korsanlarıyız ancak Potus’u seviyoruz.

Sayfalar ele geçirildikten hemen sonra sayfa yöneticileri tekrar kontrolü eline almak için çok uğraştı fakat ne yaparlarsa yapsınlar saldırganlar tarafından atılan tweetlerin önüne geçemediler.

The6Clerk’in geçtiğimiz yıl Eylül ayında oluşturulmuş Savaged adıyla bir hesabı var. Fakat incelendiğinde sadece haber organizasyonlarını takip ettiğini onun dışında herhangi bir etkinliği olmadığı görülüyor.

PlzNoHack’in hesabından yazılan bir güncelleme ise şöyle:

Ben Sav ve Cyn ellerimiz arkamızdayken hackliyoruz.

Hatırlarsanız saldırganların büyük şirketlerin ve kuruluşların Twitter hesaplarına olan ilgisi artmıştı. Geçtiğimiz zamanlarda Mark Zuckerberg, Sundar Pichai gibi isimlerin ve Marvel, NFL, Netflix gibi şirketlerin hesapları ele geçirilmişti. Bu olayların her biri “OurMine” adlı bir grup tarafından üstlenilmişti. Grup her ne kadar saldırı teknikleri kullanmış olsa da, genel olarak zayıf parola seçimlerinden faydalandıkları düşünülüyor.

Çoğu kişinin görüşüne göre muhtemelen hem ABC News hem de Good Morning America Twitter hesaplarında aynı olmasa bile benzer kombinasyonlar kullanıyordu.

Yapılan bu saldırıda özellikle geçtiğimiz yıl internete sızdırılan kimlik bilgileri içeren veri tabanlarının kullanıldığından şüpheleniliyor. Bu da demek oluyor ki, sızdırılan kimlik bilgileri sayesinde saldırganlar başka firmaları veya ünlü kişileri de hedef alabilir.

image2

image3

Geçtiğimiz yıl üç kişiden oluşan OurMine grubunun üyelerinden birinin Wired ile yaptığı röportajda şu sözlere yer verilmişti:

Güvenliğinden şüphe eden bir sürü insan var. Herkes bizi “BlackHat” korsanları olarak görse de biz sadece bir güvenlik grubuyuz ve insanlara kimsenin güvende olmadığını söylemeye çalışıyoruz.

image4

image5

Her ne kadar röportajlarında böyle bir açıklama yapmış olsalar da yaptıkları şey farkındalık arttırmaktan daha çok şaka gibi görünüyor.

ABC News’in PR ekibi olaydan sonra ABC News, GMA ve GMAPopNews’in Twitter hesaplarının ele geçirildiğini doğruladı ve sorunu çözmek için çalıştıklarını belirtti.

Kaynak: ibtimes.co.uk