Instagram’a 2 Adımlı Doğrulama Geliyor

Instagram kullanıcılarına 2 adımlı doğrulama sistemini sunabilmek için uzun süredir çalışıyordu. Sonuna çalışmalar sona erdi ve bu hafta kullanıcılara sunulacak.

Facebook’a ait Instagram’ın kurucu ortağı Kevin Systrom Perşembe günü kendi blog yazısında bu yeni özelliği duyurdu. “Ayarlar – İki Faktörlü Kimlik doğrulama” bölümünden ulaşıp, aktif edebileceğiniz özellik sayesinde, Instagram’a her giriş yaptığınızda size SMS ile gönderilen kodu girmeniz istenecek.

İlk bakışta Instagram’ın iki faktörlü kimlik doğrulama mekanizması diğer platformlarda bulunanlara göre daha sezgisel. Özellik aktif edildikten sonra Instagram, kullanıcıların metin yoluyla güvenlik kodunu alamaması durumunda beş farklı yedek güvenlik kodu veriyor. Instagram tarafından verilen sekiz basamaklı kodlar, kullanıcının telefonu çalınırsa veya kaybolursa da kullanılabiliyor. Aktif edilen hizmet kodların bir ekran görüntüsünü alıp telefonun fotoğraflar bölümüne kaydediyor ve ayrıca cihazın panosuna da kopyalamasına izin veriyor.

image2.1

İki adımlı kimlik doğrulaması son birkaç yılda oldukça popüler hale geldi ve birçok web sitesi bunu kullanmaya başladı. Google 2010 yılında bu mekanizmayı etkinleştirdiğinde iki adımlı doğrulama kullanan ilk şirketlerden biri oldu. Daha sonra Facebook 2011 yılında, Twitter 2013 yılında bu mekanizmayı aktif etti.

Facebook’un güvenli sayılabilecek ayarlarına bakıldığında, Facebook tarafından 2012’de satın alınan Instagram’ın da bu güvenlik standartlarını yakalaması gerekiyordu. Facebook başta olmak üzere birçok sosyal medya sitesi günümüzde kullanıcılarının güvenliğini önemsiyor ve dolayısıyla iki adımlı doğrulama yöntemlerini aktif ediyor.