3.7 Milyon Hong Kong Seçmeninin Verileri Çalındı

Hong Kong’un Kayıt ve Seçim Ofisi başkan seçimlerinden sonra iki dizüstü bilgisayarın kaybolduğunu bildirdi.

Kaybolan dizüstü bilgisayarlar 3.7 milyon seçmenin kişisel bilgilerini içeriyordu. Bu veri ihlali gerçekleşen en büyük veri ihlali olmasa bile, çalınan en önemli verilerden biri olarak değerlendirilebilir.

Kaybolan dizüstü bilgisayarlar seçmen bilgilerinin yanı sıra Seçim Komitesinde görevli 1.200 kişinin adını da içeriyordu. Bu görevlilerin South China Morning Post’a yaptığı açıklamaya göre bahsi geçen iki dizüstü bilgisayarın çalınması, seçimlerin “geri dönüş mekanı” olarak adlandırılan Lantau’da ki AsiaWorld-Expo salonunda gerçekleşti.

Ofis çalışanları dizüstü bilgisayarların kaybolduğuna dair resmi açıklamayı yaptıktan hemen sonra bu dizüstü bilgisayarların içinde bulunan bilgilerin şifrelenmiş olduğunu ve internete sızdırılmadıklarını iddia ettiler.

Bahsi geçen olay Pazartesi günü saat 16:40 civarında polise bildirildi ve polis tarafından hırsızlık vakası olarak değerlendiriliyor. ‘New Territories South’ birimi suçla ilgili olası kuşkularla soruşturulmaya başlandı fakat şu ana kadar kimse tutuklanmadı.

Kişisel Veri Gizliliği Komisyonu Bürosunun sözcüsü çok fazla kişisel verinin çalındığını ve bu konu hakkında bir soruşturulma başlatılacağını açıkladı.

Bilgisayarların çalınması Anayasal ve Anakara İşleri’ne de bildirildi. Bu rapora göre bahsi geçen bilgisayarlar Pazartesi öğleden sonradan beri kayıp. Şu ana kadar AsiaWorld Expo’dan konu ile ilgili herhangi bir açıklama gelmedi.

Seçim komitesi üyesi Fung Wai-wah seçim yedekleme merkezinin varlığı hakkında hiçbir bilgi olmadığını belirtti.

Başka bir komite üyesi olan Charles Mok’un oldukça şaşırtıcı bulduğu olayla ilgili yorumu ise şöyle:

Belki ge geçen yılki seçimlerden sonra seçmen verileri uygun bir yere aktarılmadı ve yine aynı cihazlar yapılan son seçimde de kullanıldı.

Benzer bir veri ihlali geçtiğimiz Eylül ayında yaşanmıştı. Bu olayda da Hong Kong Üniversitesinin tıp departmanındaki bir bilgisayarın çalındığı bildirilmişti. Çalınan bilgisayar 3.675 hastanın kişisel bilgilerini içeriyordu.

Yetkili birimlerden gelen açıklamalara göre Haziran 2013’ten Mayıs 2016’ya kadar 253 veri ihlali olayı bildirilmiş. Genellikle çalınan veya çalındığı iddia edilen veriler kişilerin isimlerini, iletişim bilgilerini ve kimlik bilgilerini içeriyor.

Kaynak: SCMP