Dünyanın İlk Suni Güneşi

23 Mart tarihi tarih ve bilim kitaplarında önemli bir yer edinecek çünkü ilk suni güneş Alman Hava ve Uzay Merkezi DLR’de ilk kez devreye sokuldu.

Güneş emülatörü “Synlight” olarak adlandırılıyor ve 149 kısa ark lambadan (sinema ışıkları) oluşuyor. Eğer bu lambalar tek bir noktaya odaklanırsa gezegenin herhangi bir yerindeki güneş radyasyonundan yaklaşık 10.000 kat daha yoğun bir ışık yaratabilir. 45 fit (yaklaşık 14 m) yüksekliğinde ve 52 fit (yaklaşık 16 m) genişliğinde olan dev emülatör merkezinde 3000-3500 dereceye kadar ulaşabiliyor.

synlight-1

Bu muazzam simülatörün yaratılmasının arkasındaki fikir hidrojen yakıtı üretiminde yenilikçi yollar keşfetmek. Teorik olarak açıklamak gerekirse araştırmacılar su buharından hidrojeni çıkarmak için Synlight’ın yüksek sıcaklığından faydalanabileceklerine inanıyorlar. Bu sayede sıvı hidrojen yakıtının sonsuz bir kaynak olmasını umuyorlar.

synlight-2

synlight-3

DLR yönetim kurulu üyesi olan Kresten Lemmer’a göre:

Yenilenebilir enerjiler gelecekte küresel güç kaynaklarının ana dayanağı olacaktır. Güneş enerjisi kullanılarak elde edilen yakıtlar uzun vadeli depolama, kimyasal hammadde üretimi ve karbondioksit emisyonlarının azaltılması için muazzam bir potansiyel sunuyor. Synlight bu alandaki araştırmalarımızı geliştirecektir.

Şimdilik bu araştırmayla ilgili en büyük sorun, simülatörün dört kişilik bir ailenin 1 yılda harcadığı enerjinin tamamını 1 saat içerisinde harcıyor olması. Evet doğru okudunuz, 1 saatte harcadığı enerji gerçekten bu kadar fazla. Dolayısıyla şimdilik bu fikirden düşük maliyetli yakıt üretme hedefi biraz garip görünüyor.

Her ne kadar suni güneşin asıl amacına katkıda bulunup bulunmayacağı bilinmiyor olsa da bilim adamları suni güneşin yaratılmasının devrim niteliğinde olduğunu ve gelecekte bulunacak farklı şeylerin kapısını açabileceğini düşünüyor.