Samsung Galaxy S7’de Fidye Yazılım Tehlikesi

Fidye yazılımların farklı cihazlara farklı yollardan bulaştığı ile ilgili bir sürü haber yayınlamıştık. Bu sefer fidye yazılımların kurbanı Samsung’un Galaxy S7 modeli. Bu haberimizde size fidye yazılımı bulaşmış bir Galaxy S7’nin nasıl göründüğünü göstereceğiz.

Birkaç ay önce Android tabanlı bir LG Smart TV benzer bir fidye yazılımı ile kilitlenmişti. Şimdi buna benzer bir fidye yazılımı Galaxy S7 model telefonları hedef almış gibi görünüyor. Bu yazılımın amacı Galaxy S7 model telefonlara kötü amaçlı yazılım bulaştırmak, cihazı kilitlemek ve fidye talep etmek.

Bu saldırılar şimdilik sadece İngiltere’de görülüyor. Ekran görüntülerini paylaşacağımız cihazın sahibi, fidye yazılımın Facebook Messenger kullanırken birden ortaya çıktığını, olay sırasında veya olaydan önce herhangi bir resmi veya resmi olmayan marketten uygulama indirilmediğini belirtti.

18 Mart’ta gerçekleşen bu olayın detaylarını ekran görüntüsü olarak aşağıda bulabilirsiniz:

ransom1

ransom2

Aşağıdaki ekran görüntüsünde de görebileceğiniz gibi saldırgan fidyenin ödenmesi durumunda ödeme yöntemi olarak PaySafeCard’ı tercih etmiş.

ransom3

Tehditler herhangi bir gerçekliği ifade etmediği için kurban talep edilen fidyeyi ödemedi ve telefonu fabrika ayarlarına döndürerek başarılı bir şekilde fidye yazılımdan kurtuldu. Fakat şunu unutmamak gerekir: bazı durumlarda fidye yazılımlardan kurtulmak neredeyse imkansız. Eğer sizde herhangi bir cihazınızda fidye yazılım olduğunu fark ederseniz sizinle daha önce de paylaştığımız NoMoreRansom web sitesini ziyaret etmenizi öneririz.

Kaynak: hackread.com