Galaxy S8’in Yüz Tanıma Sistemi Kandırılabilir

New York’ta Çarşamba günü düzenlenen Unpacked 2017 etkinliğinde Samsung tarafından tanıtılan Samsung’un yeni amiral gemisi telefonları Galaxy S8 ve Galaxy S8 Plus piyasaya sunuldu. Bu yeni telefonlar iris ve yüz tanıma sistemi özelliklerine sahipler. Bu özellikleri sayesinde kilit açma olayı kullanıcılar için daha kolay olacak.

Kullanıcıların yapması gereken tek şey Galaxy S8 veya S8 Plus cihazlarını gözlerinin veya yüzlerinin önüne getirerek sanki bir öz çekim (selfie) yapıyormuş gibi tutmak. Bu sayede telefonlarının ekran kilidi açılacaktır.

Tüketicilere daha fazla güvenlik sağlayabilmek için Samsung yeni cihazlarına Retina, IRIS, Parmak izi veya DNA gibi biyometrik teknolojileri entegre ediyor.

Her ne kadar daha güvenli hale getirmek için koyulmuş olsa da bu biyometrik sistemler kandırılabiliyor. Daha önce parmak izi ve IRIS tarayıcıların kandırılabildiğini görmüştük.
Peki sizde Samsung’un içerisinde bulunan yüz tanıma sistemi ne kadar güvenli? Söylememiz gerekirse pek güvenli değil, en azından şimdilik.

Samsung Galaxy S8 ve S8 Plus’ın yüz tanıma sistemleri kandırılabilir mi diye merak edilirken biri bunu denemiş ve başarılı olmuş. Videosunu aşağıda bulabilirsiniz:

Yapılan bu deneme “yüz tanıma sistemi kesinlikle güvenli değil” demeye yetmez. Çünkü sensörün fotoğrafı gerçek yüz ile ne kadar eşleştirdiğini, fotoğraf kameradan ne kadar uzakta tutulduğunu veya hangi açıyla tutulduğunu bilemiyoruz. Fakat yine de net olan bir şey varsa, Samsung’un yüz tanıma sistemlerinde bir güvenlik açığı olduğu.

Dahası söylentilere göre Samsung bu yüz tanıma sistemlerini sadece kilit açmak için koymadı. Aynı zamanda mobilden yapılacak ödemelerin doğrulanması için de kullanılacağı söyleniyor.

Şirket bu konuyla ilgili henüz yorum yapmadı fakat umuyoruz ki tanıtılan yüz tanıma sistemi sadece demodur. Eğer demo değilse bile 21 Nisan’da cihaz her yerde piyasaya sürülmeden önce Samsung’un bu sorunu düzeltmesini diliyoruz.