Alman Ordusuna 300.000’den Fazla Siber Saldırı

Alman ordusu 2017’nin başından bu yana yaklaşık 300.000 siber saldırıya maruz kaldı. “Fancy Bear” isimli Rus hack grubunun Almanya’yı hedeflediğine inanılıyor.

Alman ordusunun yeni siber komuta başkanı Korgeneral Ludwig Leinhos, orduda bulunan bilgisayarların 2017 yılının ilk 9 haftası içerisinde yüz binlerce kez saldırıya uğradığını açıkladı. Bireysel veya devlet destekli grupların saldırılarına karşı dikkatli olmalıyız diyen Leinhos, Bundeswehr (silahlı kuvvetleri) bilgisayarlarının 284.000 kez saldırıya uğradığını belirtti.

Hassas bilgisayar ağlarına ne tür siber saldırılar gerçekleştirildiği söylenmemiş olsa da daha sonra ordu tarafından yapılan açıklamada gizli materyallerin ele geçirilmediği belirtildi. Fakat artan tehditle baş etmek için Alman siber komutası acil bir genişlemeye gidiyor.

Batı Almanya’nın Bonn kentinde yer alan ekip, başlangıçta 250 personelden oluşacak. Fakat 2017’nin ortalarına doğru başka askeri kolların da dahil edilmesiyle 13.500 personele kadar ulaşması bekleniyor.

2021 yılına kadar 14.500 kişilik bir kadroya sahip olması beklenilen ordunun askeri sözcüsü şu açıklamayı yaptı:

Siber yeteneklerin ülke genelinde geliştirilmesi hükümetin güvenliğine önemli bir katkıda bulunacaktır.

Rus saldırganlarla başı dertte olan sadece Almanya değil. Neredeyse bütün liderler Rusya’dan gelebilecek siber saldırılara karşı diken üstünde. Geçtiğimiz hafta ‘Fancy Bear’ olarak bilinen bir grubun iki büyük çaplı saldırı yaptığı biliniyor.

‘Fancy Bear’ grubunun yaptığına inanılan saldırılardan birinde bilgisayar korsanları Almanya’da ki siyasi partileri hedefleyen bir kimlik avı saldırısı düzenlemişti. Kimlik avı için kullandıkları sahte e-postalar NATO’dan gelmiş gibi gözüküyordu.

Bu yılın başlarında ABD istihbarat topluluğu Rusya’nın yaptığı saldırıların amacının Amerika’nın demokrasisini baltalamak olduğuna yönelik bir açıklama yapmıştı. Fakat bu iddialara Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov şu yanıtı verdi:

Bunlar amatörce, duygusal düzeyde yapılan ve sebepsizce dayatılan asılsız iddialardır. Hala bu temelsiz suçlamaları ileri sürenlerin hangi verilere dayandığını bilmiyoruz.

Angela Merkel bir konuşmasında siber saldırıların bazı kişiler ve topluluklar için ‘günlük bir aktivite’ haline geldiğini belirtmişti.

Dediğimiz gibi saldırılara maruz kalan tek ülke Almanya veya ABD değil. İngiltere ve Fransa da benzer siber saldırıların hedefi olmaya devam ediyor.

Kaynak: ibtimes.co.uk