FBI Siber Güvenlik Elemanları Arıyor

Silah tutmayı bilmeyen insanların FBI tarafından işe alınacağı akla gelir miydi? Görünüşe göre FBI silah tutamayan fakat bilgisayar konusunda yetenekli insanları işe almaya hazırlanıyor. FBI direktörü son açıklamasında işe alım kurallarının yakında değişebileceğini ima etti.

FBI silah tutamayan, bir rehine durumunda ne yapacağını bilemeyen, mekik çekemeyen elemanları işe almayı düşünüyor. Direktör James Comey, daha önce işe alım için oldukça sıkı tutulan kuralları bilgisayarla ilgilenen insanlar için biraz gevşeteceklerini açıkladı.

Ödeneklerinin yüksek olmasından dolayı yurt dışında birçok siber güvenlik uzmanı özel sektörde çalışmayı tercih ediyor. Bundan dolayı kolluk kuvvetleri ve istihbarat birimleri bu gibi profesyonelleri bulmak konusunda zorluk çekiyor. Günümüz dünyasında siber tehditlerin sayısı her geçen gün artıyor ve FBI bu duruma adapte olmaya çalışıyor.

2013’ten beri FBI başkanı olan Comey işe alımlar konusunda birçok açıklama yaptı. Mesela Comey sözlerinde FBI’dan ayrılan personellerin ayrıldıktan sonraki 2 yıl içerisinde tekrar geri dönmeyi istemesi halinde zorlu Quantico eğitimlerine maruz kalmayacaklarını açıkladı.

Mekik çekemeyen fakat dürüst, zeki ve teknik becerilere sahip insanlar bulacağız. Mesela hükümete ait bir siber üniversite olmalı mı? Veya siber ekibimizi oluşturmak için farklı bir yol mu izlemeliyiz? Yüksek istihbarat için zeki ve teknik bilgiye sahip insanlara ihtiyacımız var.

Geçen hafta İstihbarat ve Ulusal Güvenlik Birliğindeki bir konuşma sırasında Comey şu sözleri söyledi:

Zihnimiz her şeye açık, çünkü giderek küçülen bir havuzda iyi yetenekler arıyoruz. Yakın bir zamanda bizi farklı yaklaşımlar denerken görebilirsiniz.

Emekli bir FBI müdür yardımcısı olan Robert Anderson konuşmasında 20-30 yıl önce aldığı klasik FBI eğitiminin günümüzde pek işe yaramadığını, o zamanlar yapılan suçların birçoğunun artık siber saldırılarla gerçekleştirildiğini belirtti.

FBI’ın bu yeni kültüre kendisini uyarlaması biraz zaman alacak fakat eğer stratejik vizyonumuz bir siber ekip oluşturmaksa FBI’ı biraz değiştirmemiz gerekecek.