Windows 10 Hangi Verilerinizi Topluyor?

Windows 10 işletim sisteminin kullanıcı verilerini topladığına dair birçok şikayet ve görüş vardı. Şimdi Microsoft kullanıcılardan topladığı verilerin tam listesini paylaşmak zorunda kaldı çünkü kullanıcılar Microsoft’u şeffaf olmaya zorluyor.

Microsoft, Windows 10’u ilk kez tanıttığı Temmuz 2015’ten bu yana, kullanıcıların gizliliği ile oynamakla suçlanıyordu. Şirketin yetkilileri kişisel güvenliğin her zamankinden daha önemli olduğunu vurgulamak istiyor.

Şirkete yapılan suçlamalar işletim sistemine ‘keylogger’ yüklemekten tutun da bütün kullanıcı verilerinin istemsizce toplanmasına kadar ciddi konular içeriyordu. 5 Nisan’da Microsoft tarafından yayınlanan bir yazı bu suçlamalara bir cevap olarak yayınlandı ve gizlilik özelliğinden bahsediliyor.

İlk defa Temel Düzeyde toplanan tanısal verilerin tam bir listesini yayınladık. Ayrıca hem ‘Basic’ hem de ‘Full’ düzeyde topladığımız verilerin detaylı özetini de kullanıcılara sunuyoruz. Kullanıcılarımıza bilgi sunmanın yanı sıra, ekibimizle birlikte toplanan temel verilerin hangilerinin Windows 10’u güvenli ve güncel tutmak için gerçekten gerekli olduğunu araştırıyorduk. Topladığımız verilere ve bu verileri nasıl kullandığımıza daha yakından baktığımızda, topladığımız verilere en aza indirgeme konusundaki kararlılığımızı güçlendirdik. Sonuç olarak topladığımız verilerin hacmini yaklaşık olarak yarı yarıya azalttık.

Microsoft’un Windows gizlilik sorumlusu Marisa Rogers, kullanıcılara konum verilerinden, özelleştirilmiş reklamlara kadar şirketin hangi bilgilere erişebileceğini kontrol edebilen yeni bir işlevden bahseden bir yazı yazdı. Yazdığı yazıda kullandığı dilin teknik olmasından ziyade daha açık ve net olduğu dikkat çekiyor.

Sizinle bir yolculuğa çıkıyoruz ve siz gizliliğiniz hakkında bilinçli kararlar alabilin diye ihtiyaç duyduğunuz bilgileri sağlamaya kararlıyız. Gelecekte yapacağımız güncellemelerde sizden gelen geri dönüşler doğrultusunda veri toplama ve gizlilik denetimi hakkındaki görüşlerinizi uygulamaya devam edeceğiz. Hatta size daha fazla bilgi vererek topladığımız verileri görüntüleyebilmenizi ve eğer isterseniz silebilmenizi sağlayacağız.

Şubat ayında Avrupa Birliği Microsoft’un gizlilik politikalarından endişe duyduğunu açıklamıştı.

Topladıkları verilerin ne tür veriler olduğunu ve bunları ne amaçla kullandıklarını açıklamalılar.

Microsoft’un yayınladığı yazının tamamına ve topladığı verilerin tam listesine [buradan](https://technet.microsoft.com/itpro/windows/configure/windows-diagnostic-data?ranMID=24542&ranEAID=TnL5HPStwNw&ranSiteID=TnL5HPStwNw-0EofYSbCEevrtTKOGnUDZQ&tduid=(73902e32c684a0ca33ab3f3125f5b8b4) erişebilirsiniz.