Wonga Hacklendi: 250.000 Müşteri Bilgisi Çalındı

Wonga hacklendi ve görünüşe göre saldırganlar yaklaşık 250.000 İngiliz müşterinin kişisel bilgilerini çaldı.

Şirket, binlerce kişinin kişisel ve finansal verilerinin saldırganlar tarafından ele geçirildiğini doğruladı.

Binlerce Wonga müşterisi potansiyel bir veri ihlali sırasında kişisel ve finansal verilerinin çalınmış olabileceğine dair uyarılıyor. Wonga, müşteri verilerinin çalınmış olabileceğini doğruladıktan hemen sonra konuyu acilen araştırdıklarını da ekledi.

Raporlara göre ihlalden etkilenen verilerin 145.000 tanesi İngiltere’deki müşterilere ve 25.000 tanesi Polonya’daki müşterilere ait. Wonga olayın nerede, ne zaman ve nasıl gerçekleştiğine dair ayrıntıları henüz açıklamadı.

Hala olayın tam ayrıntılarını öğrenmek için araştırmalar yapıyoruz.

Her ne kadar henüz araştırmalar bitmemiş olsa da, saldırganlar tarafından ele geçirilen veriler arasında müşterilerin adları, e-posta adresleri, ev adresleri ve telefon numaralarının bulunduğu düşünülüyor. Şirket ayrıca müşterilerini, kredi kartı numaralarının son dört hanesinin yanı sıra, hesap ayrıntıları gibi önemli bilgilere de erişilmiş olabileceğine dair uyardı.

Wonga hesabınızın şifresinin ele geçirildiğine inanmıyoruz ve hesabınızın güvende olduğuna inanıyoruz. Ancak eğer endişe duyuyorsanız hesabınızın şifresinin değiştirmelisiniz. Ayrıca hesabınızda genel kullanımınız dışında olağanüstü bir etkinliğe karşı dikkatli olmanızı öneririz.

Raporlar Wonga’nın itibarının bahsi geçen veri ihlali ile birlikte oldukça zedelendiğini ve kolay kolay toparlanamayacağını söylüyor. Zaten şirket bir süredir finansal problemlerden dolayı sıkıntıda olduğu biliniyordu. Şimdi yaşanan siber saldırı sonrasında şirket daha zor zamanların içerisine girmiş oldu.

BBC’ye verdiği röportajda Bilgi Komisyonu Ofisi sözcüsü şu sözleri söyledi:

Tüm kuruluşların müşterilerinin verilerini koruma yükümlülüğü var. Bunu sağlayamayan kuruluşları bulur ve gerekli araştırmaları yaparız.

Kaynak: ibtimes.co.uk