Oyun Devi GameStop Hacklendi

Oyun devi GameStop’ın web sitesi saldırıya uğradı; çalınan veriler kredi kartı bilgilerini de içeriyor. Oyun devine yapılan bu saldırı dünya çapında milyonlarca kullanıcıyı etkileyebilir.

Geçtiğimiz günlerde video oyun devi olan GameStop, resmi sitesinin bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildiğini ve kredi kartı bilgileri de dahil olmak üzere birçok müşteri verisinin çalınmış olabileceğini doğruladı.

GameStop’ın yaptığı açıklamaya göre sorunun nereden kaynaklandığına dair yapılan araştırma devam ediyor.

Kısa bir süre önce üçüncü şahıslar tarafından GameStop web sitesinde kullanılan kredi kartı ödeme bilgilerinin bir web markette satışa sunulduğuna dair haber aldık. Haberi aldığımız gün önde gelen bir güvenlik forması bu iddiaları araştırmaya başladı. GameStop bu iddiaları araştırmaya ve yaşanabilecek sorunları engellemek için uygun önlemleri almaya devam edecektir.

Bahsi geçen veri ihlalinin ilk olarak Brian Krebs tarafından tespit edildiğini söylemek gerekir. Milyon dolarlık şirketin dünya çapında 7000’den fazla perakende mağazası ve milyonun üzerinde müşterisi var. Bu da eğer iddialar doğruysa, çalınan veriler Dark Web pazarında satılarak bilgisayar korsanlarına milyonlarca dolar kazandırabilir anlamına geliyor.

Bu iddialar ortaya atıldıktan hemen sonra GameStop müşterilerinden özür diledi. Aynı zamanda müşterilerine banka hesap özetlerini bir süre yakından izlemeleri gerektiğine dair uyarılarda bulundu.

Bu durum müşterilerimizde büyük bir endişe yarattığı için çok üzgünüz. GameStop olarak müşterilerimize hesap hareketlerini izlemelerini öneriyoruz. Eğer sizden habersiz yapılan bir harcama fark ederseniz derhal bankanızla iletişime geçin ve sizin yapmadığınız harcamalardan sorumlu olmadığınızı belirtmeyi de unutmayın.

Seclore’nin CEO’su Vishal Gupta konu ile ilgili şöyle bir yorum yaptı:

Eğer Brian Krebs’in iddiaları doğruysa bugün için bilgisayar korsanlarının maaş günü diyebiliriz.

Eğer sizin de bir GameStop hesabınız varsa derhal şifresini değiştirmenizi ve hesap hareketlerinizi gözlemenizi öneriyoruz. Fark ettiğiniz herhangi bir şüpheli harekette bankanızla iletişime geçmeniz gerektiğini unutmayın.

Kaynak: hackread.com