Oyun Oynatan Fidye Yazılım

Yeni bir fidye yazılım kurbanlara popüler bir Japon oyununu oynamalarını söylüyor. Yani kurbanların ödeme yapması gerekmiyor, oyunu oynamaları yeterlidir.

Daha önce birçok fidye yazılım haberi görmüştük fakat o durumlarda kullanıcılar belli bir miktar para ödemeye zorlanıyordu. Fakat bugün size eşine az rastlanır bir fidye yazılımdan bahsetmek istiyoruz. Kurbanların bu fidye yazılımdan kurtulmak için TH12 isimli popüler Japon oyununda en az 200 milyon puan yapmaları gerekiyor.

Zararlı Yazılım Avcı Ekibi’ne göre (Malware Hunter Team) kurban cihazı bu fidye yazılımdan etkilendikten sonra kurbanları durum ile ilgili bilgilendiren bir pop-up ekran açılıyor. Genellikle bir kurbanın cihazı fidye yazılım ile şifrelendiğinde para ödemeleri istenir fakat bu olayda durum farklı.

Etkilenen kurbanların gördükleri pop-up ekranda bulunan açıklama şöyle:

Sadece TH12 oynayın ve lunatic (çılgın) seviyede 0.2 milyondan fazla puan alın.

Sizin de tahmin edebileceğiniz gibi bu fidye yazılımın geliştiricisi sadece eğlenmek istiyordu fakat geliştirdiği fidye yazılım viral oldu. Fidye yazılım yaygınlaştıktan sonra geliştiricisi kurbanlardan özür dilemeyi ihmal etmedi.

Twitter’da ‘Tvple Eraser’ olarak bilinen fidye yazılımın geliştiricisi yazısında şu sözleri kullandı:

Bu fidye yazılımı sadece şaka olsun diye ve Touhou Project Serisinden hoşlanan insanlarla birlikte gülmek için geliştirdim. Dolayısıyla internet üzerinde bazı kodlarını dahil etmeden paylaştım. Birçok kişi bu fidye yazılım için beni suçladı. Bu doğal çünkü kesinlikle bir hata yaptım. Bu özrün kurbanlar için yeterli olacağından emin değilim ama eğer yetmezse tekrar özür dilerim. Kötü biri olmak istememiştim, umarım beni anlarsınız.

‘Tvple Eraser’ kullanıcılardan sadece özür dilemedi. Aynı zamanda kurbanların bu fidye yazılımdan mümkün olduğunca kolay kurtulabilmeleri için bir araç geliştirdi ve özrünün içine onu da yerleştirdi.

Dilenen özür gerçekten içten görünüyor, fakat burada sorulması gereken asıl soru: bu saldırı gerçekten bir şaka mı, yoksa oyunu tanıtmak için izlenen akıllı bir pazarlama stratejisi mi? Ayrıca internette yayınlanan kodlar er ya da geç kötü niyetli birinin eline geçebilir ve değiştirilebilir. Dolayısıyla üçüncü parti marketlerden alışveriş yapmaktan kaçının.