Toyota’nın Yeni Robotik Bacak Desteği

Toyota’nın yeni robotik bacak desteği felçli insanların yürümesine yardımcı olacak gibi gözüküyor.

Toyota kısmen felç olan insanların yürüyebilmesine yardımcı olmak için tasarlanmış giyilebilir bir bacak desteği sunuyor.

The Welwalk WW-1000 sistemi sayesinde hastalar özel koşu bantlarında ağırlıklarını destekleyerek yürüme ve koşu antrenmanları yapabilirler.

Toyota geçtiğimiz gün Tokyo merkezinde muhabirlere yeni ekipmanını sergiledi.

Toyota önümüzdeki yıl bu sistemden yüzlercesinin Japonya’daki tıbbi tesislerde kullanılacağını söyledi. Hizmetin ilk ay bedeli 1 milyon yen ($9000) ve sonraki aylarda ödenecek bedel 350.000 yen ($3200).

Fujita Sağlık Üniversitesinin müdür yardımcısı ve tıp doktoru Eiichi Saito, bu aygıtın felç veya diğer rahatsızlıklar yüzünden yürüyemeyen insanların giymesi için tasarlandığını açıkladı. Toyota’nın araştırmalarına yardımcı olmak için Fujita Sağlık Üniversitesi de projeye katıldı.

robotic-1

Proje tanımında bir kişi ayak bileğini, dizini ve ayaklarını destekleyecek şekilde robotik bacak desteğini girdi ve koşu bandında kullandı. Kişinin üst bedeni bir emniyet kemeri ile desteklenirken, bacağına taktığı motor dizinin bükülmesine/düzelmesine yardımcı oldu. Cihazın üzerinde bulunan sensörler ile yürüyüş kolayca izlenebilir ve çabucak ayarlanabilir. Tıbbi bir personel dokunmatik panel aracılığıyla sistemi kontrol eder.

Japon otomobil üreticileri birçok farklı kullanım alanı için robot geliştiriyorlar. WelWalk bağımsız robotlardan farklı çalışıyor. Çünkü genellikle bağımsız robotlar koşabiliyor, dans edebiliyor veya basit konuşmalar yapabiliyor. Bunların aksine WelWalk sadece insanların hareketlerini desteklemek amacıyla geliştirildi.

robotic-2

Saito’nun açıklamalarına göre, Japonya’da yaştan kaynaklı felçlerin artmasından dolayı bu cihaz çok faydalı olacak. WelWalk’taki hassas sensörler bir insan terapistten daha iyi destek sağlayabileceği için bu cihazı kullanan kişiler daha hızlı iyileşebilirler.

Her ne kadar cihaz yürüyemeyen insanlara maksimum desteği sağlasa da bazı araştırmacılar fazla desteğin iyileşme sürecini yavaşlatacağını düşünüyor.

Rehabilitasyon alanında kullanılan robotik cihazların sayısı hızla artıyor. Mesela İsrailli bir üretici olan ReWalk Robotic’sin geliştirdiği bataryalı giyilebilir iskelet, tekerlekli sandalyeye mahkum insanların ayağa kalkmasını hatta yürümesini sağlıyor.

Bu gibi sistemler hastaların iyileşmesinde ne kadar etkili olabilir bilinmez ama bir terapistin tedavide alınan yolu daha yakından izlemesine yardımcı olabilir.

Kaynak: nydailynews.com