Marriott Otel’in Rezervasyon Sistemleri Hacklendi

Marriott Otel’in eski çalışanlarından biri rezervasyon sistemine müdahalede bulundu ve oteli ciddi bir zarara uğrattı. Hikayenin sonunda ise IP adresini gizlemeyi unuttuğu için yakalandı.

Daha önce Robinhood Hacker’ı duymuş olabilirsiniz. Hatırlarsanız Robinhood Hacker $10.000 değerinde Bitcoin çalıp, çaldığı parayı fikirlerini doğru bulduğu bir gruba bağışlamıştı ve yaptığı şeyi devrim için yaptığını söylemişti. Şimdi önümüzde buna benzer bir durum var fakat bu sefer amaç devrim değil, intikam.

marriott-hotel

Eski bir Marriott çalışanı olan Juan Rodriguez Ağustos 2016’da işinden kovuldu ve bilgisayar sistemlerinden uzak durması söylendi. Kovulduktan birkaç hafta sonra Rodriguez, New York’taki evinden otel rezervasyon sistemini hackleyerek yaklaşık 3000 odanın geceliği 159-499 dolar arası olan fiyatını 12-59 dolara kadar düşürerek indirim yapmaya karar verdi.

Rodriguez’in rezervasyon sistemine nasıl girdiği henüz bilinmiyor. Fakat Rodriguez sisteme girerken kullandığı bilgisayarın IP adresini gizlemeyi unuttuğu için polislerin kendisini bulması hiç uzun sürmedi. TMZ’ye göre Marriott’un uğradığı zarar $50.000 civarında fakat iyi haber şu: Rodriguez tutuklandı ve 3 farklı suç ile suçlanıyor.

Bu otellere yapılan saldırılara ilk örnek değil. Sadece iki ay önce Avusturya’daki bir otelde bulunan kapı kilit sistemine fidye yazılım bulaştı ve otelin konuklarının odalarına girmesine izin vermedi. Otel bu durumu düzeltmek ve kilit sistemindeki yönetimi tekrar eline alabilmek için istenen fidyeyi ödemek zorunda kaldı.

Kaynak: hackread.com