Bixby Galaxy S8’e Yetişemeyecek

Samsung’un çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre Galaxy S8 ve S8+ piyasaya sunulduğunda Bixby Voice çalışıyor durumda olmayacak.

Bixby’ın bazı özellikleri – vision, home ve reminder – 21 Nisan’da telefonlarla birlikte aktif olacak fakat Bixby Voice bahar sonuna kadar kullanılamayacak gibi gözüküyor.

Bazı raporlara göre Bixby’ın gecikmesinin sebebi İngilizce dilindeki zayıflığından kaynaklanıyor. Söylentilere göre Bixby’ın İngilizce ses tanıma özelliği Kore dilini anlamasını geciktiriyor. Bu uyuşmazlık Samsung için endişe verici çünkü yeni yapay zekasında büyük bir problem olabilir.

Sebebi ne olursa olsun Samsung bu özelliği piyasaya sürmeyi erteledi.

Samsung’un Bixby’ın gecikeceğini açıklaması çoğu kişi tarafından profesyonellik dışı ve beceriksiz olarak yorumlandı. Görünüşe göre Samsung bu gecikmeden dolayı birçok sorunla karşılaşacak.

Teknoloji devinin uzun bir süredir bu piyasada olduğunu ve şu anda dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden biri olduğu göz önünde bulundurulduğunda böyle bir hata yapmaması gerektiği anlaşılıyor. Özellikle geçen sene Note serisindeki problemler yüzünden ciddi itibar sıkıntıları çeken Samsung’un ihtiyacı olan son şey bu gecikmeydi.

Her ne kadar Samsung hazır olduğunda Bixby’ı yayınlayacağını söylese de, piyasaya sürülecek iki yeni cihazının sol tarafında bulunan özel Bixby düğmesi epey mantıksız olacak. Özellikle de cihazların içerisinde o tuşa başka bir görev atayabilecek bir uygulama bulunmadığı için kullanıcılar bu durumdan rahatsız. Yine de o tuşa başka bir görev atamak için üçüncü parti uygulamalar kullanılabilir.

Teknoloji devi Bixby için büyük planlar yaptığını söylese de kötü bir başlangıç yaptıklarını inkar edemezler. Ayrıca bu gecikmeden dolayı Samsung’un dijital asistanı Google’ınkiyle veya Amazon’unkiyle yarışabilir mi bilemiyoruz. Zaman gösterecek...