Popüler Youtube Kanalları Hacklendi

OurMine tekrar saldırılara başladı. Görünüşe göre Suudi Arabistanlı bilgisayar korsanı grubu geri döndü.

Kendilerini ‘çevrimiçi güvenlik grubu’ olarak adlandıran OurMine grubu Youtube tarihinin en büyük saldırılarından birini gerçekleştirdi. Sonuç olarak yüzlerce popüler Youtube kanalı tehlikede.

Yayınlanan raporlara göre OurMine grubu yüzlerce Youtube kanalına saldırdı. Saldırıya uğrayan kanallarının videolarına #Ourmine hashtagi koydular ve bütün videoların açıklamalarını “Merhaba biz OurMine, merak etmeyin sadece sizin güvenliğinizi test ediyoruz daha fazla bilgi için bizimle iletişime geçin.” olarak değiştirdiler.

Ele geçirilen kanalların bazıları geniş kitlelere sahip kanallardı. Bunlardan en dikkat çekeni ise Studio 71. Bahsi geçen kanal oldukça geniş bir web ağına sahip bir Youtube kanalı. RomanAtwoodVlogs, JustKiddingNews ve Wranglerstar gibi popüler kanallarda saldırıya uğrayan kanallar arasında.

Peki, acaba bu saldırı gerçekten bir güvenlik testi miydi? Bu grubun kendini tekrar tanıtmak için yaptığı bir harekette olabilir, güvenlik kusurlarını bulmak için yaptığı bir iyilikte. Sebebi her neyse OurMine grubu kötü bir niyetlerinin olmadığını belirtti.

Kötü bir niyetimiz yok, yalnızca hesaplarınızın ve ağınızın güvenliğine bakım yapıyoruz.

Ayrıca saldırıdan etkilenen kanallardan biri olan Wranglerstar, saldırganların hiç bir kişisel bilgiyi internete sızdırmadığını iddia etti.

OurMine grubunun bu saldırıları gerçekten neden yaptığı bilinmiyor. Ayrıca grubun daha önce MySpace ve LinkedIn’den topladıkları parolaları kullandığı biliniyor. Her ne kadar sebebi bilinmese de kesin olarak bilinen tek şey var olan güvenlik kusurlarının hemen halledilmesi gerektiği.