Çinli Video Servisi Devi Youku Hacklendi

Çin merkezli video servisi devi Youku hacklendi ve Dark Web üzerinden 100 milyon hesap satışa sunuldu.

Birkaç ay önce Dark Web üzerindeki bir satıcı Çinli internet devinden çalınan 1 milyar kullanıcı hesabını satıyordu. Şimdi ise CosmicDark tarafından kontrol edilen bir satıcı hesabı popüler bir video hizmeti olan Youku’dan çalınan 100.759.591 adet kullanıcı hesabını içeren bir veri tabanı satıyor.

Satıcının girdiği bilgilere göre veri tabanı 2016 yılında çalınmış ve bu yıl internete sızdırılmış. Veri tabanının nasıl çalındığı belli değil fakat CosmicDark tüm verileri $300 (BTC 0.2559) karşılığında satıyor. Satışa sunulan veriler e-posta adreslerini ve şifreleri çözülmüş parolaları içeriyor.

image-1

CosmicDark tarafından sağlanan örnek verilerin (552 hesap) e-posta adresleri genellikle @163.com, @qq.com ve @xiaonei.com ile bitiyor. E-posta sağlayıcınız ne olursa olsun HaveIbeenpwned üzerinden hesabınızın tehlikede olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
tweet

Youhu Inc şirketi ihlalin farkında mı, kullanıcılarını bilgilendirdi mi bilinmiyor. Fakat her halükarda kullanıcıları için büyük bir gizlilik tehdidi oluşturuyor.