Apple ‘iCar’ İçin İzin Almayı Başardı

Apple motorlu araç dünyasında devrim yaratacak sürücüsüz otomobillerini California sokaklarında denemeye hazırlanıyor. Üretmek istediği ‘iCar’ gerekli izinleri almayı başardı.

image-icar-1

Teknoloji devlerinin sürücüsüz otomobil üretme hırsının yeni örneği: Apple iCar.
California Motorlu Taşıtlar Departmanı Apple’ın kendi otomobil teknolojisini kamuya açık yollarda test etmesine izin vererek yıllardır süren iCar tartışmalarına son verdi.

Verilen izin 2015 Lexus RX 450h hybrid SUV’ları ve altı ayrı sürücüyü kapsıyor. California yasalarına göre bir şeylerin ters gitmesi halinde olaya müdahale edebilecek insan sürücüler, sürücüsüz otomobillerin içinde bulunmak zorunda.

Apple sonunda sürücüsüz otomobil pazarına gireceğini doğruladı fakat niyetinin tam olarak ne olduğu bilinmiyor. Bütün bunlara rağmen Apple’ın sürücüsüz araç teknolojisine olan ilgisi uzun süredir biliniyordu. Şirket aralık ayında yaptığı açıklamada makine öğrenimi ve özerk sistemlere büyük yatırımlar yaptığını belirtmişti.

Ulaşım teknolojisi de dahil olmak üzere birçok teknoloji alanında büyük potansiyel var.

image-icar-2

Çoğu diğer şirket gibi Apple da sürücüsüz otomobillerin trafik sıkışıklığını gidereceğine, milyonlarca kazayı önleyeceğine ve alkollü sürücülerin yol açtığı problemleri azaltacağına inanıyor.

Bir süredir haberlerde Apple’ın Tesla’yı satın alacağına dair söylentiler dolaşıyor fakat henüz iki şirketten de bunun doğruluğu ile ilgili bir açıklama gelmedi.

Apple’ın böyle bir teknolojiye el atması kulağa oldukça heyecanlı geliyor, değil mi? Eğer sizde Apple’ın ürettiği sürücüsüz otomobillerden edinmek isterseniz 246 milyar dolarlık nakit ile onlardan birine sahip olabilirsiniz.