Dronelar Gizliliğimizi Tehlikeye Atıyor mu?

Dronelar hayatımızın birçok alanında oldukça faydalı fakat aynı zamanda insanların gizliliğini tehlikeye atıyor olabilir mi?

Dronelar, özellikle model uçakları seven kişiler arasında oldukça popüler hale geldi. Model uçakların kalkış ve iniş için ihtiyaç duyduğu alana gerek kalmadan başarılı kalkış yapabilen ve aynı zamanda GPS, kameralar gibi birçok harika özellik eklenebilen dronelar yaygınca kullanılmaya başlandı.

Yakın bir zamana kadar zararsız bir oyuncak olarak görülen dronelar, birkaç insanın kötü deneyimler yaşamasından sonra kötü bir itibar kazanmaya başladı. Genellikle kötü deneyimlerin sebebi droneların üzerinde bulunan kameralar.

Yeni Düzenlemeler

Son zamanlarda birçok ülkede droneları kısıtlayan kurallar getiriliyor. Mesela droneların belli bir yüksekliğe kadar çıkmasına izin verilmesi, havaalanları yakınında uçurulamaması gibi düzenlemeler yapılıyor.

Birçok ülkede özel mülklerin yanında veya kalabalık alanlarda droneların çıkabileceği maksimum yükseklik 400 fit (feet) ile sınırlandı. Çok farklı modellerde dronelar olduğu için bu gibi kuralların izlenmesi ve denetlenmesi zor olabilir. Fakat yine de hükümetler droneları sınırlandırmak için çalışmalara devam ediyor. Özellikle Kanada dronelar ile ilgili yasaları çabucak uygulamak için çalışan ülkelerin başında geliyor.

Yerel halk tarafından severek kullanılan dronelar, polisler tarafından suçla mücadele için de kullanılmalı. Aynı zamanda droneların kullanımı bilimsel araştırmalar içinde oldukça faydalı olabilir.

Şikayetler Artıyor

Çoğu ülkede polis kuvvetleri dronelar ile ilgili gelen şikayetlerin giderek arttığını itiraf etti. Vatandaşlar drone kullanımını mahremiyetlerinin istila edilmesi olarak görüyorlar ve drone sahiplerini polise şikayet ediyorlar. Dianne Feinstein’in konu ile ilgili açıklaması ise şöyle:

Amerika halkı adına konuşmak gerekirse drone kullanımın tehlike arz etmesinin sebebi herhangi bir yasaya tabi tutulmamasıdır. Ayrıca droneların ticari amaçlarla kullanılıyor olması da tehlikelerin başlıca sebeplerinden biri olarak değerlendirilebilir.

Polislerin dronelar ile ilgili karşılaştıkları durumlar arasında bir hırsızlık vakası da var. Bahsi geçen vakada hırsızlar, soymak istedikleri evin içine first person görüşüne sahip drone ile girerek önceden keşif yapmışlar. First person görüşüne sahip droneların asıl kullanım amacı FPV yarışları, fakat bu özelliğe sahip dronelar yasadışı işler içinde kullanılabiliyor.

Olumlu Tarafları

Yeni ve gelişmekte olan her teknolojide olduğu gibi, drone teknolojisini de kötü amaçlar için kullanan kişiler elbette var. Fakat bu dronelar kullanılmamalıdır gibi bir sonuç çıkarmamalıdır. Hatta droneların kullanıldığı oldukça faydalı alanlar da var.

Örneğin girilemeyen veya zor ulaşılan yerlere dronelarla girilebilir ve gerekli keşifler kolayca yapılabilir. Yine başka bir durumda insanların kullandığı uçaklar yerine droneların kullanılması tehlikeli durumlarda can kurtarabiliyor.

Dünya genelinde geçerli drone yasaları ne zaman yürürlüğe girer bilinmez, fakat ülkelerin kötü kullanımları engellemek amacıyla adımlar atması gerektiği çok açık.

Kaynak: hackread.com