Google Hire Arama Geçmişimizi Paylaşıyor mu?

Bazı önde gelen medya kuruluşları Google’ın yeni projesi olan Google Hire’ın, iş arayan kişilerin arama geçmişlerini işverenler ile paylaşacağını iddia ediyor.

Google genel olarak başarısıyla dikkat çeken bir şirket fakat Google Hire’ın dedikoduları çıktığından beri bazı problemler yaşıyor. Pazartesi günü Daily Mail ve RT gibi önemli haber sitelerinde yayınlanan habere göre Google’ın yeni hizmeti Google Hire kullanıcıların arama geçmişini işverenler işe paylaşacak.

Google Hire Nedir?

Daha önce Google Hire’ı duymamış olabilirsiniz. Google Hire, işverenlerle çalışanların arasında bağ kurmak için tasarlanan Google’ın yeni projesidir. Bir taraftan işverenlerin iş ilanı verebilmesi ve başvuranları yönetmesine olanak tanıdığı için LinkedIn ile benzerlik taşıyor.

Suçlamalar

Pazartesi günü birçok medya organı Google Hire ile ilgili oldukça olumsuz haberler yayınladı. Bu haberlere göre Google Hire üzerinden iş başvurusu yapan kişilerin arama geçmişi ve Youtube hesabı da işverenlere iletilecek. Bu haber çabucak internete yayıldı ve herkes konu ile ilgili negatif yorumlar yapmaya başladı.

Google Cevap Verdi

Google bu haberlerin hemen sonrasında açıklama yaptı ve bütün suçlamaları reddetti. Bir Google sözcüsü Gizmodo’ya yaptığı açıklamada şu sözleri kullandı:

Yalnızca kullanıcıların paylaşmakta gönüllü olduğu bilgiler işverenlere iletilecektir. Özel bilgiler istenmediği takdirde kesinlikle paylaşılmaz. Ayrıca kullanıcılarımızı temin ederiz ki, Google arama ve görüntüleme geçmişi gibi özel bilgileri asla paylaşmaz.

İnternet gizliliği ile ilgili yasaların geliştirildiğini göz önüne alırsak, Google Hire’ın böylesine özel bilgileri paylaşması pek mümkün görünmüyor. Fakat yine de çıkan bu haberler kullanıcıların Google Hire’a üye olmadan önce bir kez daha düşünmesine sebep olabilir.