Artık Microsoft Hesabınıza Parolasız Erişebilirsiniz

Bundan böyle Microsoft hesabınıza giriş yapmak istediğinizde parola kullanmanız gerekmediğini biliyor muydunuz? Şirkete göre parolasız yapılacak girişler daha güvenli!

Microsoft hesaplara erişim için parola girme zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Redmond merkezli teknoloji devi şirket bundan sonra kullanıcıların hesaplarına erişmek için yapması gereken tek şeyin telefonlarını kullanmak olduğuna dair bir blog yazısı yayınladı.

Veri hırsızlığı ve kimlik avı gibi olayların arttığı bugünlerde Microsoft, geliştirdikleri bu giriş yönteminin iki adımlı doğrulamadan da klasik parolalardan da daha güvenli olduğunu düşünüyor.

Emin olun parolaları bizde sevmiyoruz. Parola belirlerken büyük harf, küçük harf, sayı, özel rakam kullanmaya çalışmanın zorluğunun farkındayız ve bu yüzden size giriş yapmanın modern bir yolunu sunuyoruz. En yeni oturum açma yolunu duyurmaktan heyecanlıyız: Microsoft hesapları için telefonla oturum açma!

Peki bu özelliği nasıl kullanacaksınız?

  • Öncelikle iOS, Android ve Windows telefonların uygulama marketlerinde bulunan Microsoft Authenticator uygulamasını indirmeniz gerekiyor.

  • Hali hazırda Microsoft Authenticator kullanan kullanıcıların yapması gereken tek şey telefonla giriş yapmayı aktif hale getirmek.

  • Eğer yeni bir hesap ekliyorsanız varsayılan ayar olarak sistem sizi telefonla oturum açmanız için uyaracaktır.

  • Telefonla oturum açma özelliğini aktif ettikten sonra bir bilgisayardan hesabınıza erişmek isterseniz Microsoft sizden telefonunuz aracılığı ile bu oturumu onaylamanızı ister. Bu aşamada telefonunuza gelen bir koddan bahsetmiyoruz, sadece gelen bildirimi onaylamanız gerekiyor.

  • Eğer siz bu yönteme tamamen güvenemiyor ve ikinci bir koruma katmanı istiyorsanız, oturum açarken aynı zamanda kimlik doğrulama için kod talep edebilirsiniz.

Böyle bir oturum açma yöntemini kullanmak istemediğinize karar verirseniz her zaman eski yönteme, yani parolalara geri dönebilirsiniz. Bu kimlik doğrulama yöntemi Skype ve OneDrive gibi Microsoft’a bağlı tüm hesaplarınıza erişim sağlar.

Şirketin açıklamasına göre bu yöntem unutulabilecek veya çalınabilecek bir paroladan daha güvenli olduğunu savunuyor. Tabi akıllı telefonunuzu kaybetmek veya yanlış kişilere vermek gibi bir hataya düşmezseniz…