Google Play Market’te BankBot Bulundu

Google Play Market’te bulunan birçok uygulamada BankBot zararlı yazılımı bulundu. Görünüşe göre sadece resmi uygulama marketlerini kullananlar bile saldırılardan korunamıyor.

Google Play Market’teki uygulamaları hedef alan yeni bir zararlı yazılım keşfedildi. Güvenlik araştırmacıları tarafından ‘BankBot’ olarak adlandırılan zararlı yazılım ilk olarak Nisan 2008’de keşfedildi. Şu ana kadar Google Play Market’te bulunan uygulamaların en az 400 tanesinde zararlı yazılım olduğu belirlendi.

BankBot’un başlangıç yeri Google Play Market’te bulunan ‘Funny Videos 2017’ uygulaması gibi görünüyor. Bazı güvenlik uzmanları bu zararlı yazılımın 8 Nisan güncellemesinde markete koyulduğuna inanıyor fakat bu sadece profesyonel bir tahmin.

bankbot-malware

Zararlı yazılım içeren uygulama marketten kaldırılmadan önce 5000’den fazla indirilme sayısına sahipti ve söylenenlere göre BankBot zararlı yazılım kurbanların bankacılık bilgilerini çalmaya çalışıyordu.

Zararlı yazılım içeren uygulamaların listesini Securify’ın blog yazısında bulabilirsiniz.

Sürekli tekrarlanıyormuş gibi gelse de söylemek zorundayız: indirdiğiniz uygulamalara dikkat edin. Uygulamaların cihazınızda sahip olmak istediği yetkilere dikkatlice bakın ve gereksiz yetkiler istiyorsa uygulamayı indirmekten kaçının. Ayrıca indirdiğiniz uygulamalarla ilgili yorumları okumayı da ihmal etmeyin. Kötü yorumlar almış bir uygulama güvenli olmayabilir.