Artık Hiçbir Şeyinizi Kaybetmeyeceksiniz

Daha önce aracınızı büyük bir park yerinde kaybettiniz mi?

Bazen hepimiz bunu yaşıyoruz. Arabamızı alışveriş merkezinin otoparkına park ediyor, alışverişimizi yapıyor ve geri döndüğümüzde arabanın yeri hakkında hiçbir fikrimiz olmuyor. Böyle bir şey yaşandığında yapılan şey genellikle arabanın anahtarındaki düğmelere basarak bir ses duymayı umut etmek oluyor. Bu yöntem özellikle kalabalık yerlerde oldukça sinir bozucu olabilir.

Peki başka ne yapabilirsiniz? Elbette arabanıza pahalı GPS sistemleri kurun demeyeceğiz, bu oldukça pahalı bir çözüm olur. Ayrıca öyle bir sistemi kullanmak için her ay belli bir ödeme yapmanız gerekir.

Şimdi ise kayıp eşyalarınızı, hatta arabanızı, bulabilmeniz için oldukça ucuz bir yol var.
Kaliforniya merkezli bir start-up şirketi bu problemimizi ucuz yolla çözmeyi başardı: Akıllı telefonunuzla birlikte çalışan küçük bir cihaz geliştirdiler.

Bahsi geçen cihaza TrackR adı veriliyor. Bir bozuk para boyutunda olan bu cihaz bir çeşit izleme cihazı. Günlük yaşamımızda kullandığımız cüzdan, araba gibi kaybetmekten hoşlanmadığımız şeyleri izlememizi sağlıyor.

image-trackr

Bu cihazı kullanmak oldukça kolay. Yapılması gereken tek şey cihazın ücretsiz telefon uygulamasını indirmek ve cihazı da kaybetmek istemediğiniz şeye takmak. Bütün bu kurulum işlemi 5 dakika bile almayacaktır.

Konu güvenlik olduğunda da böyle bir cihaz oldukça işinize yarayabilir. Arabanızı kaybettiğinizde bulmanıza yardımcı olduğu gibi, aynı görevi çalındığında da yerine getirecektir. Yine aynı şekilde cüzdanınız çalındığında kolluk kuvvetlerine cüzdanınızın tam yerini söyleyebilmeniz işinize yarayacaktır. Hırsızlıklara karşı da bu minik cihazı kullanmanın tek önemli noktası, arabanızda ve cüzdanınızda bu cihazı kolay kolay bulunamayacak bir yere saklamanız.